Lake Powell / Jezioro Powell

Zapora i most Glen Canyon na rzece Kolorado

I ponownie rzeka Kolorado. Ale jak o niej nie pisać, skoro takie ciekawe rzeczy są z nią związane? Tym razem pokażę Wam zaporę – Canyon Glen Dam, zbudowaną niedaleko miasteczka Page w Arizonie, w wyniku której powstało drugie pod względem wielkości sztuczne jezioro w USA – Jezioro Powell / Lake Powell.
O Kanionie Glen / Canyon Glen wspominałam już we wpisie o spektakularnym zakolu na rzece Kolorado – Horseshoe Bend. To jeden z kanionów rzeki Kolorado o długości 270 kilometrów. Sam kanion jest niezwykle malowniczy. To, co wyrzeźbiły masy wody, jest przepiękne i niesamowite.

Colorado River

 

Rude skały Glen Canyon

Glen Canyon Dam Overlook w Arizonie

Panorama - Glen Canyon Dam Overlook

Glen Canyon Dam Overlook

Glen Canyon  Dam

Zaporę wzniesiono w latach 1956-63, ale już długo przed tym przeprowadzano raz po raz różne prace miernicze i geologiczne, nosząc się z zamiarem budowy elektrowni wodnej. Projekt ten, zresztą jak każdy inny jemu podobny, ma i zalety, i wady. Ostatecznie jednak wzniesiono tamę z betonu o wysokości 220 metrów i długości 480 metrów, i tak powstało równocześnie jezioro Powell, które wykorzystywane jest również do celów rekreacyjnych. Prąd produkowany w elektrowni wodnej jest przesyłany do kilku stanów USA.

Zapora na rzece Kolorado i most Glen Canyon Dam Bridge

 

Colorado River and Glen Canyon Dam and Bridge

Page w Arizonie

Glen Canyon Dam Bridge

W tym miejscu, obok tamy znajduje się również most prowadzący drogę Highway 89 przez rzekę Kolorado.

Most ten jest stalowym mostem łukowym o wysokości 213 metrów i długości 387 metrów. Ukończono go w 1959 r. i wtedy należał on do najwyższych mostów USA.
Powiem Wam, że jak go zobaczyłam w całej okazałości, to miałam trochę obawy, żeby po nim przejechać. Te koronki na takiej wysokości…. Ale nie miałam innego wyjścia :)

Glen Canyon Dam and Bridge

Most Glen Canyon Dam Bridge

 

 

Jezioro Powell

Drugi pod względem wielkości po Jeziorze Mead sztuczny zbiornik wodny w USA. Nazwę swą zawdzięcza podróżnikowi i badaczowi rzeki Kolorado Johnowi W. Powellowi (1834-1902).
Jezioro ma długość 299 km, szerokość 40 km, najgłębszy punkt to 170 metrów.

Lake Powell

Kamperem wzdłuż Jeziora Powell

 

Jezioro, wijąca się droga i skały - Lake Powell

I zapora, i jezioro, i kanion stanowią ciekawe połączenie. Obok tamy znajduje się również centrum informacyjne dla odwiedzających. Wzdłuż drogi ulokowane są punkty widokowe, skąd podziwiać można i naturę, i budowle przemysłowe. A wszystko to w takiej pięknej rudawo-czerwonej tonacji skał – zachwycam się ciągle ich kolorem. I tęskno mi do nich…

Obieżyświatka and Colorado River :)

A na koniec spójrzcie, jak jaszczurka potrafi wtopić się w tło. Gdyby się nie poruszyła, wcale bym jej nie zauważyła. To tak ja z tą piękną, śnieżnobiałą jaszczurką w Parku Narodowym White Sands w Nowym Meksyku. Tam było biało na białym (zdjęcie mniej więcej w połowie tamtego wpisu), tu rude na rudym ;).

Znajdź mnie - jaszczurka totalnie wtopiona w pomarańczową ziemię Arizony

A tutaj opisy wędrówki w głąb Wielkiego Kanionu nad brzeg rzeki Kolorado:

część 1: Zejście do rzeki Kolorado trasą North Kaibab Trail

część 2: Od dna Wielkiego Kanionu w górę szlakiem Bright Angel Trail

Zapraszam :)

4 comments on “Zapora i most Glen Canyon na rzece Kolorado

  1. Swiateczna uczta dla oczu :)

  2. Fascynujące… ten kolor skał, którzy dominuje krajobraz… Piękne!

  3. Dariotheking

    Cześć. Ile czasu przeznaczyć na zaporę Glen Canyon Dam i most Glen Canyon Bridge? Dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *