Wieża w Jeziorze Reschen

Wieża z Jeziora Reschen

Alpejska Przełęcz Reschen (niem. Reschenpass, wł. Passo di Resia) na wysokości 1504 m od kilku już lat nie dawała mi spokoju.
Zawsze coś stawało na przeszkodzie, żeby jej nie odwiedzić. Pan W. co jakiś czas przejeżdżał tamtędy i przywoził zdjęcia – na pociechę ;) A ja chciałam w końcu zobaczyć na własne oczy tę średniowieczną wieżę wystającą z niebiesko-zielonego jeziora na granicy austriacko-włoskiej.
Kiedy więc w tym roku zdecydowaliśmy się na Alpy, nie mogłam się doczekać, kiedy dojedziemy do tej przełęczy. Słońce, góry, woda, wieża… Niecierpliwiłam się niczym Osiołek ze Shreka ;)

Wreszcie dotarłam i ja… Lało, wiało, było szaro-buro i mokro, gęste ciemne chmury otuliły szczelnie okolicę, z niebiesko-zielonkawej wody pozostała jej imitacja… Ale wieża, wieża stała dumnie w wodach jeziora…

 

 

Jezioro Reschen (niem. Reschensee, wł. Lago di Resia) jest sztucznym zbiornikiem utworzonym w 1950 r. Wcześniej znajdowały się tu trzy jeziora. Przy budowie zbiornika zostało zalanych kilka miejscowości. Jednym ze śladów jest właśnie ta wystająca wieża, część kościółka z XIV w. w miejscowości Altgraun.
Następnym razem kiedy tam przyjadę, będzie świecić słońce ;)

25 comments on “Wieża z Jeziora Reschen

 1. te zbiorniki wodne, niby tak potrzebne, a jakie spustoszenie czynią… ;-)

  dobrze, że czasem da się uratować co nieco z dna. np. Jezioro Nasera i freski z Faras, albo i to:
  sadrzeczy.blogspot.com/2014/06/osada.html

  ale wieża zaskakująco wygląda i zabawnie.

  • Er, woda to życie, ale i żywioł, który pochłania wszystko.
   Te zabytki udało się uratować i całe szczęście :)
   Pozdrawiam!
   O.

 2. Jakże piękny surrealistyczny obrazek. Mus to mus – zalać było trzeba dla dobra ogółu. Teraz powinni organizować teraz wycieczki batyskafem do podowodnej wsi. Ja bym się pisał na takie coś.
  Twój wpis przypomniał mi o jednej książce, której zawsze mi brakowało do kolekcji – o ratowaniu „Faraona Ramzesa” przed zalaniem z powodu budowy Tamy Asuańskiej, w której to akcji Polacy brali udział.
  Dam linka do zdjęcia jakby to wyglądało gdyby się zalało.
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Abu_Simbel#mediaviewer/File:Abu_Simbel_relocation_by_Zureks.jpg

  Pozdrowienia

  • Sławku, książki nie znam, ale o budowie Tamy czytałam jakieś artykuły. Dobrze, że uratowali tę świątynię.
   O nie, ja pod wodę to się piszę. Wolę oglądać z brzegu ;)
   Dobrej niedzieli!
   O.

  • Ulinko, niestety, nie udało mi się z powodu pogody okrążyć jeziora, więc tylko taka perspektywa z bliskiego brzegu.
   Słonecznej niedzieli!
   O.

 3. Z Muminkami mi się skojarzyło!

 4. Pięknie wygląda! Na mnie również robi wrażenie fakt, że zalano miejscowość. Jak tylko zobaczyłam zdjęcie to pomyślałam o budownie elektrowni wodnej, bo to dosyć częste w górach. Pisałam o tym jakiś czas temu u siebie na blogu i pozwolę sobie wkleić link http://ciekawaosta.pl/turkusowe-jezioro-prarayer-place-moulin/
  Co prawda u mnie na zdjęciach tego nie widać, bo poziom wody jest za wysoki, ale przy niższym można również zauważyć wystające wieże kościelne. Teraz już takich budowli i inwestycji chyba nikt w Europie nie odważyłby się przeprowadzić, ze względu na ochronę środowiska naturalnego, przesiedlenie mieszkańców, ale w latach 50 XX wieku to kto by się takimi „szczegółami” przejmował. Pozdrawiam :-)

 5. Grzegorz Pieńkowski

  to też tak matafora Europy
  bo zmyta ona przez pośpiech, zalewana przez kolorową pustkę
  a to co prawdziwe nadal trwa…i oby nadal trwało

 6. Mimo wszuystko, piękne!

 7. Piękne, tak ja Sławek, mam przemożne poczucie surrealizmu, a także wyższości obrazu nad słowem. W takim znaczeniu, że trzeba wielu słów, niełatwych do odnalezienia, żeby wyrazić to, co obraz obejrzany w ułamku sekundy ukazuje za jednym zamachem. (Zabawne, wyobraziłam sobie zamachujący się obraz).

 8. O ja… piękne i przerażające zarazem – oby nie memento dla naszej cywilizacji!

  • IamI, ale na memento się nadaje jak nic. Tyle, że nic nam po nim. Memento – jakiekolwiek – ginie w morzu sobie podobnych…
   O.

 9. Niezwykłe miejsce!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *