Owieczka na Wyspach Alandzkich

Wyspy Alandzkie

Wyspy Alandzkie to malowniczy archipelag, składający się z kilku tysięcy wysp i wysepek, znajdujący się na Morzu Bałtyckim. Stanowi autonomiczne terytorium przynależące do Finlandii. Jednak językiem urzędowym jest język szwedzki. I wiecie co? Jest piękny!

Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Są szlaki dla piechurów (po kilku z nich chodziliśmy) prowadzące przez piękny krajobraz, są szlaki rowerowe, jest co zwiedzać, jest, gdzie odpocząć. Całkiem blisko natury…

Zakochałam się w Wyspach Alandzkich. Ale jak się nie zauroczyć? Piękne czerwone skały, kolorowe drewniane domki przycupnięte między skałami nad błękitną wodą, charakterystyczne przystanki autobusowe z tęczowym szyldem, zapach wody, lasów, wrzosów…. Wiatr, który orzeźwia w gorące dni, woda, która chłodzi, lasy darujące cień…

Ale co tam będę opowiadać, zobaczcie sami :)

 

 

16 comments on “Wyspy Alandzkie

 1. piękna podróż Obieżyświatko .. Twoje zdjęcia zawsze zachwycają .. przyznaję jestem wielbicielem Twego talentu :^) … te czerwone skały z #5 i #17 pamiętam z moich włóczęg bez celu po brzegu w Helsinkach po pracy u kilenta … uśmiechnąłem się do #4 .. widać po kolorach żółto-niebieskich gdzie wyspy ciągnie :^) … .tak w ogóle to zastanawiająco z tą Finalndią .. albo byli podporządkowani Szwecji albo Rosji .. na szczęście teraz są na swoim a chylę czoła przed Finami bo to właśnie tam była pierwsza kobieta wybrana do parlamentu .. mają mój podziw za to :^) .. słoneczna pozdrowienia :^)

  • Obiezyswiatka

   Peregrino, miło mi bardzo, że Ci się moje zdjęcia podobają. Ten krajobraz na Wyspach Alandzkich bardzo przypadł mi do gustu.
   Helsinki znam, bardzo ciekawe miasto. Podobnie jak cała Finlandia. I tak, masz rację, historia fińska jest historią zależności politycznej.
   Macham! :)
   O.

 2. ładnie, ładnie.
  nie wiem tylko, co ładniejsze – krajobrazy, czy kościółkobrazy (12 i 16). :-)

  swoją drogą, to trochę nie fair, że Polska nie ma porządnej wyspy morskiej, nie mówiąc już o archipelagu (Wolina i Uznamu nie liczę, bo co to za wyspa, na którą dojeżdża się mostem?).
  z drugiej strony, miło, że jednak jest kawał wybrzeża ;-)

 3. Piękne i ciekawe miejsce :) Na pewno by mi się tam spodobało :)

 4. Zdjęcia super – mój faworyt #12. Ciekawe miejsce!

 5. O. – u Ciebie tak letnio, ostatnio i bajkowo… Skusiłaś mnie – miałam posiedzieć w domu i posprzątać ( w końcu)… ale jednak – zabieram rower i jadę … Lato – w końcu ! :)

 6. Pięknie.
  A te barany jakie mają znaczenie?

 7. Gdyby nie te czerwone skały, to pomyślałabym, że to nasza Szwajcaria Kaszubska! ;-))))

 8. gwiezdna

  niezwykle sielskie widoki :) bardzo lubię miejsca, które umiejętnie podkreślają swoją odrębność i stwarzają jedyny w swym rodzaju klimat :) pozdrawiam :)))

 9. Ślicznie! Skandynawia jest dla mnie bardzo interesująca! A jaka malownicza :)

 10. Fantastyczny post, piękne zdjęcia, interesujące miejsce:) Pozdrawiam

 11. Cudne miejsce, jestem zachwycona.
  Pozdrawiam:)

 12. Zdjęcie nr 2 przypomina mi Stawy Echo w Zwierzyńcu na Lubelszczyźnie :)

 13. spacer_biedronki

  to zdjęcie jednego z małych portów..powinno mieć gdzieś Wallandera przycupniętego. Taki klimat:)

 14. Obiezyswiatka

  Wyspy Alandzkie jak najbardziej warte są zobaczenia :) Małe, ale ciekawe i pełne pięknej natury.
  Pozdrawiam Was serdecznie po powrocie!
  O.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *