Vindhellavegen, Norwegia

Vindhellavegen

W malowniczym miasteczku Lærdal, w Norwegii, w okienku jednego z tych pięknie zachowanych drewnianych domków, które ze względu na swoją architekturę sprawiają wrażenie kruchych i delikatnych, jakby prosto wziętych z bajkowego świata, wisi zdjęcie. Zdjęcie, które od razu przykuło mój wzrok i obudziło pragnienie zobaczenia na własne oczy tego nieznanego mi miejsca, które znajdowało się na fotografii.

Kręta Vindhellavegen, Norwegia

Vindhellavegen i Vindhelleveien

Kamienie, wijąca się droga, zakręty…, czyli Vindhellavegen – historyczna droga Norwegii, którą wybudowano w XVIII w., na miejscu szlaku wykorzystywanego już w XII w., prowadzącego przez wyżynę Vindhellę.

Vindhelleveien, bo tak nazywała się pierwsza droga ukończona w 1793 r., była częścią trasy między Oslo i Bergen. Jednak jazda nią wiązała się z wieloma trudnościami – droga miała bowiem nachylenie 25%, które musiały pokonać konie z wozami.

50 lat później wybudowano, częściowo wzdłuż starej drogi, nowy trakt – Vindhellavegen, który miał kilka zakrętów (180°) i dość wysokie, kamienne balustrady chroniące pojazdy i podróżnych przed wypadkiem. Ale i ta droga nie była zbyt długo eksploatowana. Pod koniec XIX w. oddano bowiem do użytku inną, bezpieczniejszą, która prowadziła wzdłuż rzeki w dolinie, a nie przez góry.

Za to dzisiaj Vindhellavegen jest bardzo fotogenicznym modelem oraz częścią szlaku pieszego, który prowadzi do bardzo pięknego kościoła klepkowego z XII. w. w Borgund.

Zresztą, zobaczcie sami – nie mogłam przejść obojętnie wobec takiej perełki. I jeszcze tego samego dnia, z powodu tej jednej fotografii, zboczyłam z obranej trasy i wybrałam się w drogę, aby zobaczyć drogę ;). I nie rozczarowałam się (wprawdzie żałowałam, że nie mam skrzydeł tudzież drony, żeby się unieść nad całością i zobaczyć ją z lotu ptaka, ale nie można mieć wszystkiego ;)).

Vindhellavegen, Norwegia

Vindhellavegen, Norwegia

 

Balustrada, Vindhellavegen

Vindhellavegen i jej zakręty

2 comments on “Vindhellavegen

  1. Odwiedzac tak urocze, zupelnie mi nieznane miejsca :)

  2. Jak w bajce;)
    A kosciółek Wang z Karpacza widziałaś?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *