Speicherstadt, Hamburg

Speicherstadt w Hamburgu

Właśnie podano wiadomość, że historyczna dzielnica HamburgaSpeicherstadt została wpisana na listę zabytków Unesco. Herzlichen Glückwunsch Hamburg! Zapraszam Was na króciutki wpis z tej okazji.
Speicherstadt (Dzielnica Spichlerzy) w Hamburgu powstała w latach 80. XIX w. w okolicach portu i jest ściśle związana z powstaniem portu wolnocłowego w 1888 r. To zespół magazynów zbudowanych na palach, z cegły, w stylu neogotyckim. Kompleks połączonych ze sobą wysokich spichlerzów ma dwa wyjścia: z jednej strony od ulicy, z drugiej strony od kanału. Składowano tu różnego rodzaju towary sprowadzane z najdalszych zakątków świata – jak herbatę, kawę czy przyprawy.
Dzisiaj jest to przede wszystkim dzielnica muzeów – tutaj mieści się MiWuLa – muzeum miniatury, w którym znajduje się największa na świecie makieta architektoniczna, o którym pisałam już tu – i klimatycznych kafejek, choć nadal działają tu magazyny.

To bardzo ciekawa część Hamburga, pełna mostów i mostków, pięknych zabytkowych kamienic ulokowanych nad kanałami. Jeśli będziecie mieć kiedyś okazję, zajrzycie tam. Może i Wam się spodoba?

 

A znacie już śmieszne kosze z Hamburga? Jeśli nie, to zapraszam do wpisu Dać śmieciom kosza ;)

15 comments on “Speicherstadt w Hamburgu

 1. Wybieramy się na krótką wycieczkę do Hamburga w przyszłym miesiącu. W planach też muzeum miniatur :) Pozdrowienia z upalnej Wielkopolski!

  • Obiezyswiatka

   Ganiu, zatem udanej wycieczki!
   Również pozdrawiam, u nas się dzisiaj w końcu nieco ochłodziło i jest czym oddychać :)
   O.

 2. Jeszcze mię tam nie było – nie moje rejony, ale mejbi łan dej ;-)

 3. Gratulacje dla Hamburga! Piękne zdjęcia :) Doba mała, a głowa jeszcze mniejsza by pomieścić ile chciałabym zobaczyć, teraz jeszcze Hamburg z tą dzielnicą zasilą listę „koniecznie zobaczyć z F.!” :)

  • Obiezyswiatka

   Sylwio, o tak, doba i dla mnie za krótka. A Hamburg jest bardzo ciekawy i warty poznania :)
   Pozdrawiam!
   O.

 4. Ciekawa fotorelacja :) Nie byłam nigdy w Hamburgu.

 5. Nigdy nie byłam w Hamburgu. Ta dzielnica to taka Wenecja miasta, skoro sporo w niej mostów i kanałów ;)

 6. Za mojego dziecinstwa u mnie na korytarzu wisial obraz z panorama Hamburga, stary poniemiecki, zawsze ciekawil mnie ten Hamburg, dziwne ze jeszcze nie dane mi bylo go odwiedzic:)

  • Obiezyswiatka

   Moniko, :) oj, to tym bardziej byłoby to dla Ciebie ciekawe spotkanie :)
   O.

 7. Zajrzałam wprawdzie półgąbkiem niegdyś, ale zawsze! Przynajmniej wiem, że trzeba by mi było zrobić powtórkę, taką kompletną! :-))))

 8. W moim osobistym rankingu Speicherstadt to jedno z najfajniejszych miejsc w Hamburgu. Fajny klimat, dużo czerwonej cegły ( którą uwielbiam ) a do tego mosty i kanały, no i Filharmonia w tle. Punkt obowiązkowy podczas spaceru po HH.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *