Miwula

MiWuLa

czyli świat w miniaturze.

MiWuLa

MiWuLa – to Miniatur Wunderland – hamburskie muzeum, w którym na 1300 metrach kwadratowych powstała największa na świecie makieta kolejarska i architektoniczna. Do tej pory zbudowano odcinki niemieckie takie jak region gór Harzu, Hamburg, Alpy oraz Szwajcarię i Austrię, a także Skandynawię i Amerykę. Obecnie trwają prace nad kolejnym regionem – Włochami. Centrum minaturowego świata stanowi fikcyjne miasteczko Knuffingen, z pociągami ICE, lotniskiem, z którego startują samoloty i innymi elementami przestrzeni miejskiej ;) Prawie 1000 minaturowych pociągów jeździ po kilkunastu kilometrach torów, oprócz tego autobusy, auta, wozy…Góry, jeziora, rzeki, śnieg, sytuacje z codzienności np. wypadek drogowy, wspinaczka po górach, podróż balonem, koncert muzyczny w arenie, hala sportowa z łyżwiarzami i wiele, wiele innych zwyczajnych zatrzymanych w modelu momentów… (jest nawet królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków;)) Doba w muzeum trwa krócej niż normalna, dzień i noc mają po 15 minut. Można więc zobaczyć określone miejsca w różnych porach dnia i nocy.

Mnie się ta makieta bardzo spodobała. Nie mogłam wyjść z podziwu nad zręcznością, cierpliwością i wysiłkiem modelarzy. Myśmy odwiedzili muzeum zaraz po jego otwarciu w dzień powszedni, na początku więc tłumów nie było. Ale potem zrobiło się dość tłoczno i to tylko zmusiło nas do opuszczenia wystawy, tak to zostalibyśmy tam o wiele, wiele dłużej.

Poniżej kilka zdjęć minaturowego świata.

17 comments on “MiWuLa

 1. czuje że i mnie bardzo by się tam podobało :) a moim dzieciakom ( mimo że jeden duży) to już zupełnie … jeszcze jakby ktoś pozwolił posterować kilkoma pociągami :)) Polski to się tam chyba nie doczekamy :D

  • Obiezyswiatka

   Pestko, to dla dużych i dla małych ciekawa rzecz do oglądania :)
   Co do Polski, to może kiedyś :) Trzeba by im podsunąć ten pomysł, a jako charakterystyczne elementy, to co proponujesz?
   Ja bym chciała: Wawel, Pałac Kultury, Malbork, Rynek w Zamościu…
   O.

   • Niedaleko nas w Inwałdzie jest Park Miniatur – najważniejsze budowle z całego świata i osobno zrobiona Polska :) są wszystkie rzeczy które wymieniłaś tylko Pałac Kultury i Nauki został zamieniony ostatnio na Stadion Narodowy :) a ja dodałabym od siebie jeszcze Giewont :) bo lubię góry a krzyż jest dość charakterystyczny :)

    • Obiezyswiatka

     Pestko, o tak, Giewont też byłby dobry :)
     Mnie się takie parki miniaturowe podobają :)
     O.

 2. Ile tu roznosci! Dla kazdego jest kawalek swiata. To zupelnie nieprawdopodobne a Krolewna Sniezka jak zywa.
  Zwiedzilas prawie caly swiat w krotkim czasie.
  Pozdrawiam.

  • Obiezyswiatka

   Ataner, no tak, za jednym zamachem zwiedziłam dwa kontynenty ;)
   Pozdrawiam!
   O.

 3. Miejsce fantastyczne! Zawsze się jednak zastanawiam, bo z jednej strony podziwiam twórców, ale z drugiej tak zawsze myślę, czy oni aby do końca są normalni ;)
  PS. Jak niedawno wlazłem tylko do niemieckiego sklepu z modelami kolejowymi i nie tylko, to wyszedłem (nie do końca dobrowolnie) po ponad dwóch godzinach…

  • Obiezyswiatka

   IamI, ja wiem jedno, że do takiej pracy bym się w ogóle nie nadawała. Nie dla mnie te maluteńkie elementy, które trzeba składać ;)
   Taka praca musi sprawiać frajdę i myślę, że to jest to, co przemawia za tym, aby coś takiego zbudować ;)
   Byłeś zatem pewnie w Märklinie?:) Rzadko tam zaglądam, ale jak zaglądnę, to też zostaję ;)
   O.

 4. O! Prawie na wyciągnięcie ręki!
  Trzeba będzie pokombinować, jak to zobaczyć! :-))))

 5. Niesamowite wrażenie. Nie wiem czy jestem zachwycona. Raczej przerażona. Wykonano metodami rzemieślniczymi realny świat 3D.

  • Obiezyswiatka

   Almetyno, ale to chyba nie jest powód do przerażenia. Ot, minaturowy świat, wprawdzie plastikowy, ale frajdę mają odwiedzający w każdym wieku. Maluchy traktują to jak wielką zabawkę, której części dostają pod choinkę ;), a dorośli pewnie doceniają i wkład pracy, i cierpliwość i podobieństwo z rzeczywistością.
   O.

 6. o matko, przeniosłam się w kraine dzieciństwa! kolega z klatki obok miał dwie makiety kolejki piko – oboje z bratem nie mogliśmy się tym nabawić, no i zielenieliśmy z zazdrości, bo choc mieliśmy mała własną kolejkę, to W miał makiety ze stacjami, tunelami, budynkami i drzewkami co miały listki z małych kawałków gąbeczkek! :) pozdrawiam, widziałam tylko Inwałd i powiem, że figurki ludzi bardzo ożywiają makiety :)

  • Obiezyswiatka

   Ja niestety nie miałam takich zabawek, to było nieosiągalne marzenie. Miałam za to drewnianą ciuchcię i kilka drewnianych wagoników, też były fajne. Sterowałam je ręcznie ;)
   O.

 7. Piękne :) Nie myślałam, że miniatury mogą być tak fascynujące :) Pozdrawiam!

  • Obiezyswiatka

   Mad, i pełne szczegółów, które za pierwszym razem ciężko objąć wzrokiem ;)
   Pozdrawiam!
   O.

 8. Pingback: Speicherstadt w Hamburgu | Zapiski Obieżyświatki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *