Blog Zapiski Obieżyświatki w Sign Post Forest, Watson Lake, Kanada

Sign Post Forest – Las Drogowskazów w Watson Lake

Sign Post Forest to niesamowite miejsce. Tutaj spotykać można cały świat ;) No dobrze, prawie cały…

Sign Post Forest, czyli Las Drogowskazów w Watson Lake

Las Drogowskazów / Sign Post Forest

O Lesie Drogowskazów dowiedziałam się przygotowując się do ubiegłorocznej wyprawy. I tak bardzo zaciekawiła mnie jego historia, że postanowiłam i ja odwiedzić to miejsce, i zostawić po sobie ślad.

Sign Post Forest znajduje się w małej miejscowości Watson Lake na terytorium Yukonu w Kanadzie, a że leży ona przy pięknej drodze prowadzącej na północ, przy Alaska Highway, o którym już pisałam, więc wiedziałam, że na pewno tam się zatrzymam. Alaska Highway to baaardzo długa droga, więc etapy zaplanowałam tak, abym mogła tu przenocować w obie strony.

Watson Lake

Dojechałam do Watson Lake popołudniem. Tym razem miałam farta z pogodą. Dzień wcześniej bardzo padało i było mglisto. Ale już następnego ranka powitało mnie piękne słońce i towarzyszyło mi cały czas, aż do Watson Lake.

To bardzo mała miejscowość, typowo północnoamerykańska. Mieszka tutaj ok. 800 osób. Jest supermarket (z bardzo miłą obsługą!), są stacje benzynowe, jakieś małe restauracje i kilka moteli. Motel Big Horn przypadł mi do gustu, więc spróbowałam tam swojego szczęścia. Z sukcesem. Znalazł się ostatni pokój. Bardzo przytulny i ciepły, wprawdzie to był początek września, ale temperatury tam były dość niskie, zwłaszcza nocą i porankami.

Po zameldowaniu, zapłaceniu i przeniesieniu bagaży z auta do pokoju, od razu ruszyłam w stronę Sign Post Forest, który znajduje się przy wyjeździe z Watson Lake. Po paru minutach byłam na miejscu. W promieniach pięknego, zachodzącego słońca dotarłam do Lasu Drogowskazów z tysiącami szyldów…. To światło było niesamowite!

Sign Post Forest w promieniach zachodzącego słońca, Watson Lake

Szyldy, szyldy, szyldy - Sign Post Forest, Watson Lake

 

 

Sign Post Forest wieczorem, Watson Lake

Sign Post Forest i 80000 szyldów

Historia tego miejsca zaczęła się w 1942 r. przy budowie drogi Alaska Highway. Jeden z żołnierzy armii amerykańskiej, Carl Lindley, pochodzący z Danville w stanie Illinois, bardzo tęsknił za domem.

Pewnego dnia przydzielono mu zadanie naprawy szyldu drogowego przy skrzyżowaniu Alaska Highway z inną drogą. I właśnie wtedy pan Lindley wpadł na pomysł umieszczenia podobnego drogowskazu, tyle że wskazującego jego miejscowość.

Tak też zrobił, obok zwykłego szyldu zawisł drugi z informacją: Danville, Illinois, 2835 miles.

Danville, Illionois - nowy szyld miejscowości Carla Lindleya, Sign Post Forest, Watson Lake

I tym samym, chcąc nie chcąc, zapoczątkował nowy zwyczaj, który szybko się przyjął wśród turystów odwiedzających tę część Kanady. Osoby z różnych zakątków świata zaczęły zawieszać swoje własne szyldy. Dzisiaj ich liczba opiewa na 80000!

(Polskie) szyldy w Sign Post Forest

W Lesie Drogowskazów znaleźć można przeróżne szyldy, takie tradycyjne, ale i bardziej pomysłowe. Obok zwykłych tabliczek wiszą te zrobione z patelni, garnków, butów, nart… Tysiące miejsc, nazwisk, dat… Spacerując po tym Lesie szukałam polskich śladów i kilka znalazłam!
To jest bardzo pozytywne miejsce, tyle radości bije z tych zwykłych drogowskazów, że się tutaj dotarło, że się tu jest…Tak daleko.

Światło w Sign Post Forest, Watson Lake

 

Fantazji nie ma granic - Sign Post Forest, Watson Lake

 

Sign Post Forest przy Alaska Highway jesienią

Każde miejsce na wagę złota - Sign Post Forest, Watson Lake

 

W kanadyjskim Lesie Drogowskazów / Sign Post Forest, Watson Lake

Watson Lake i Sign Post Forest

Obieżyświatka w Sign Post Forest

Ja także postanowiłam, że zostawię po sobie ślad w Lesie Drogowskazów.

I ja mam swój szyld! :) - Sign Post Forest, Watson Lake, Kanada

Przed podróżą przygotowałam więc małą tabliczkę, którą zabrałam ze sobą w drogę. Tabliczka przepłynęła Atlantyk, przejechała tysiące kilometrów przez Stany i Kanadę, i dotarła do Watson Lake. I tego pięknego wrześniowego wieczoru 2019 roku zawisła w Lesie Drogowskazów, i jak już wszystko było gotowe, to dopiero zobaczyłam, że coś mi zgrzyta.

Obieżyświatka w Sign Post Forest, Watson Lake, Kanada

Ja – podobnie jak Carl Lindley – podałam na tabliczce odległość w milach (!). A my jesteśmy w Kanadzie, gdzie są kilometry, a nie mile ;) Ale zmienić tego już nie mogłam. I tak zostało….

Szyld bloga w zachodzącym słońcu, Sign Post Forest, Watson Lake

Drugi raz odwiedziłam Watson Lake w drodze powrotnej. Zawitałam oczywiście do Lasu Drogowskazów, żeby zobaczyć, czy tabliczka jeszcze tam wisi ;)

Światło i szyldy w Lesie Drogowskazów / Sign Post Forest, Watson Lake, Kanada

Niesamowite światło w Lesie Drogowskazów / Sign Post Forest, Watson Lake, Kanada

Jeśli Wy kiedyś będziecie w tej okolicy i odwiedzicie Watson Lake, to dajcie znać, czy znaleźliście moją tabliczkę. Umieściłam ją tak mniej więcej w środku Lasu, niedaleko mostku, od strony drogi, na niewielkim pagórku…
Może kiedyś kolejny raz uda mi odwiedzić to bardzo sympatyczne miejsce… Kto wie.

A tu moja podcastowa opowiastka o Sign Post Forest w Watson Lake.

 

Wcześniejsze podcasty:

Przedstawiam się – Podcast nr 1

Most z klocków Lego – Podcast nr 2

3 comments on “Sign Post Forest – Las Drogowskazów w Watson Lake

  1. jestem pelen podziwu dla Twojej niesamowitej dbalosci o szczegoly podczas przygotowywania sie do podrozy :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *