Mollehoj, Dania

Møllehøj – najwyższy punkt Danii

Z czym Wam się kojarzy Dania? Z Andersenem w Odense, Małą Syrenką w Kopenhadze? Z najbardziej niezdecydowanym księciem na świecie, szukającym odpowiedzi na fundamentalne pytanie? Z innowacyjnym designem? Ze sztuką? A może z klockami Lego… Ale założę się, że nazwa Møllehøj nic Wam nie mówi. A to właśnie jest najwyższe naturalne wzniesienie Danii.

Ze swoimi 170,86 cm  (sic!!!) nie sięga nawet do pięt alpejskim czy tatrzańskim wierzchołkom, daleko mu też do beskidzkich czy bieszczadzkich szczytów, ale jest tak urocze, że warte jest osobnej notki na blogu.Na szlaku na najwyższy szczyt Danii - Møllehøj
Møllehøj leży we wschodniej części Półwyspu Jutlandzkiego. Kiedyś znajdował się tu wielki młyn, dzisiaj zaś gospodarstwo rolne, a jedynym śladem po młynie jest wielki kamień młyński ustawiony na jego szczycie. Są też ławeczki, na których można przysiąść i podziwiać okolicę. Samotność Wam nie grozi, bowiem na łące pasie się kilkadziesiąt ciekawskich krów, które chętnie dotrzymają Wam towarzystwa.

Towarzyszki na szlaku :)

Møllehøj razem z oddalonym o około 200 m Ejer Bavnehøj, który jest o niecały 1 cm niższy i tym samym plasuje się na trzecim miejscu najwyższych szczytów oraz jeszcze jednym nieco mniejszym wzgórzem Møgelhøj połączone są króciutkim szlakiem. Przejście nim zajmie Wam najwyżej kilkanaście minut. Ale za jednym zamachem zdobędziecie trzy „góry” duńskie. Na Møgelhøj znajdziecie nawet chaty do nocowania…

 

Møllehøj - najwyższy szczyt Danii

Møgelhøj - Na szlaku na najwyższy szczyt Danii

Widok na Møgelhøj

Spotkania na szlaku na najwyższy szczyt Danii
Pisałam już kiedyś, że Dania czasami przypomina mi domek dla lalek. Jest takim światem w miniaturce. I to zdanie podtrzymuję.

11 comments on “Møllehøj – najwyższy punkt Danii

 1. cudne. przed Tobą zdobycie najwyższego szczytu Białorusi. może zresztą już tego dokonałaś? choć podejrzewam, że jest to większe wyzwanie, niż te duńskie wierchy.

  przypomina się też Signal de Botrange, choć akurat może to wypadek przy pracy, że najwyższym punktem tam jest zasadniczo płaskowyż ;-)
  oraz najwyższe wzniesienie województwa podlaskiego – na Suwalszczyznie. niemal niezauważalne, choć np. pobliska Góra Cisowa wypiętrza się całkiem spektakularnie…

  a najbardziej niezdecydowanym księciem na świecie był chyba wielki książę Witold.
  uciekł do Krzyżaków, walczył z Krzyżakami, uciekł do Krzyżaków…
  Hamlet ostatecznie wiedział, czego chciał; a że miał po drodze wątpliwości co do całokształtu – jakże trafnie w wielkiej literaturze odzwierciedla się podstawowa ludzka psychologia… ;-))

  no, już nie paplam. pozdrowienia! dla Ciebie i krów.

  • Obiezyswiatka

   Er, nie, białoruskiego jeszcze nie. Ale wszystko przede mną. Lubię takie ciekawostki.

   Signal de Botrange jest uroczy, dość często tam jestem i pisałam już o nim przy okazji wpisów o Hohes Venn. Nawet schodki są, żeby było nieco wyżej ;)

   Co do Witolda i Hamleta, to ja jednak zostanę przy tym ostatnim. Jego rozterki były innej natury niż wielkiego księcia. Ale w historii pewnie znalazłoby się wielu takich niezdecydowanych…

   Dziękuję/Dziękujemy ;) za pozdrowienia!
   Dobrego popołudnia,
   O.

 2. Najpiękniejsze są mniszkowe łąki! Ile miodku mogą pszczólki zebrać. I ile kwiatków urwać mogą oszczędne gospodynie domowe, aby samej zrobić tzw. „miodek mniszkowy”, dla zdrowia i urody! :-))))

  • Obiezyswiatka

   Fusillko, tak, masz rację. Są piękne. Co do miodu z mniszka, to jeszcze nie próbowałam. Sama też nie wykorzystywałam go do żadnych „przetworów”. Ale wiele o tym słyszałam.
   Pozdrawiam!
   O.

 3. ikroopka

  No i proszę, jednak nie najważniejsza jest bezwględność, a względność… wysokości:)
  Pięknie tam!

 4. Też byłem na jakimś duńskim wzniesieniu, które uważano za najwyższe w Danii. Zdaje się, że oni mają z tym jakiś problem, które jest naprawdę najwyższe. Co ciekawe, w bardzo płaskim województwie łódzkim, najwyższe naturalne wzniesienie, zwane Fajną Rybą, jest wyższe niż te duńskie. I trudniejsze do zdobycia :-)

  • Obiezyswiatka

   Witaj Hegemonie,

   tak, Duńczycy nie są zgodni, który z tych „wysokich” punktów jest najwyższym ;) Mają różne sposoby kategoryzowania. Ten jest najwyższy z naturalnych, bez ingerencji człowieka.
   Odwiedziłam dużo takich miejsc, ale Fajnej Ryby nie znam, wpisuję ja więc na listę „to do”.
   Pozdrawiam,
   O.

 5. Ha, niziny to pierwsze slowo jakie mi sie kojarzy z Dania :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *