Wielki świerszcz, Borrego Springs, Kalifornia

Borrego Springs – w sercu kalifornijskiej pustyni

Kalifornia ma wiele twarzy. Niektóre z nich bardzo mi się podobają, niektóre nieco mniej. Na dzisiaj mam dla Was wpis przedstawiający Kalifornię w pustynnej odsłonie…

Sonora

Pustynia Sonora to obszar, który rozciąga się od południowo-zachodniej Arizony przez południowo-wschodnią Kalifornię aż po Meksyk: stany Baja California i Sonora. Słupek rtęci na tym terenie w najcieplejszych miesiącach, czyli w lipcu i sierpniu, wędruje mocno do góry, przekraczając 36 stopni. Opady są minimalne. Powietrze jest suche, co sprawia, że można oddychać i działać ;) Dla mnie to ważne, bo mam problemy z wilgotnością, na przykład upał i wilgoć na Florydzie mnie wykańczają. Nawet leżenie jest dla mnie w takich warunkach męczarnią. Ale w Kalifornii jest inaczej.

Pustynia i góry - Anza Borrego Desert State Park, Kalifornia

Anza-Borrego Desert State Park

Jednym z kalifornijskich parków stanowych, a przy tym największym, jest Anza-Borrego Desert State Park. Znajduje się on w hrabstwie San Diego. A w środku parku leży malutka miejscowość o nazwie Borrego Springs. Oaza. Zielona. I to niebo niebieskie, tak niebieskie, że wydawałoby się, że nieprawdziwe…
Nazwa Anza-Borrego Desert State Park nawiązuje do Juana Bautisty de Anzy – jednego z pierwszych potomków Europejczyków, który podczas wyprawy w 1774 roku przedostał się drogą lądową z Meksyku przez Pustynię Sonora do wybrzeży Pacyfiku. Borrego zaś to po hiszpańsku owce, w tym wypadku słowo to odnosi się do żyjących tutaj muflonów (bighorn sheep).

Piękny krajobraz Anza Borrego Desert State Park, Kalifornia

Pustynnie i górzysto - Anza Borrego Desert State Park, Kalifornia

Anza Borrego Desert State Park, Kalifornia

Borrego Springs

 

W Borrego Springs, Kalifornia

 

Christmas Park w Borrego Springs

Jeden z kościółków w Borrego Springs, Kalifornia

Borrego Springs jest dumne z tego, że jest oficjalnie uznaną miejscowością noszącą tytuł International Dark Sky Community. To znaczy, że przeciwdziała zanieczyszczeniom świetlnym. Nocą można tu podziwiać przepiękne niebo pełne gwiazd. Ale nic dziwnego. Jesteśmy w sercu pustyni, nikogusieńko wokół, daleko do metropolii, więc nic nie stoi na przeszkodzie.
Poza tym Borrego Springs jest miastem sztuki. Na całym obszarze spotkać można rzeźby z metalu, których przeoczyć się nie da, a to ze względu na ich wielkość. Autorem ich jest pochodzący z Meksyku artysta Ricardo Breceda.

Metalowe rzeźby w Borrego Springs - dyliżans

Mnich-wędrowiec i jego towarzysz pies, Borrego Springs

 

Offroad, Borrego Springs, Kalifornia

Drapieżnik - rzeźba na pustyni w Borrego Springs

W samym Borrego Springs jest ich 130! – wszystkich nie widziałam, ale i tak robią wrażenie. Różne motywy – zwierzęta, również prehistoryczne czy mityczne, ludzie, pojazdy…zrobione ze złomu. To taka galeria sztuki pod gołym niebem, z eksponatami ulokowanymi w przestrzeni miejskiej i na pustyni. Eksponaty są ogromne, co możecie zobaczyć na zdjęciach. Inna sprawa, czy to się podoba czy nie. Kwestia smaku… Mnie niektóre kreatury w ogóle nie przypadły do gustu, niektóre były jednak sympatyczne.

Ogromne rzeźby w Borrego Springs, USA

Ogromne rzeźby w Borrego Springs, Kalifornia

Bardziej od rzeźb interesował mnie jednak krajobraz. Na swój sposób piękny, trochę niepokojący. Inny. Jakąś tęsknicę we mnie wzbudzał.

Między pustynią a oazą, Borrego Springs

Charakterystyczny krajobraz - Borrego Springs, Kalifornia

 

Aleja Palmowa w Borrego Springs, Kalifornia

Droga do Borrego Springs przez Anza Borrego Desert State Park, Kalifornia

Ciekawy krajobraz w Borrego Springs, Kalifornia

Fouquieria splendens

Na koniec mam dla Was Fouquieria splendens – roślinę z gatunku okotijo. To typowy sukulent, który występuje na Pustyni Mojave i Sonora. Jest wysoki i tworzy takie charakterystyczne krzewy. Trzeba uważać, bo ma ciernie. Z daleka wygląda jakby to były suche badyle, ale tak nie jest. Nie wiem dlaczego, ale mam do tej rośliny sentyment.

Rzadka Fouquieria splendens w naturze

Rzadka Fouquieria splendens w naturze / Pustynia Sonora, USA

Rzadka Fouquieria splendens w naturze / Pustynia Sonora

Niebawem przy okazji opowiem Wam o Parku Narodowym Saguaro w Arizonie, który też znajduje się na Pustyni Sonora i jest pełen ogromnych kaktusów.

I wcale się ciebie nie boję! ;) - Borrego Springs

7 comments on “Borrego Springs – w sercu kalifornijskiej pustyni

 1. Senor Breceda wydaje sie miec duzo wolnego czasu ;)

 2. Ależ to robi wrażenie! Nie można oczu oderwać!

 3. niesamowita ta twoja/wasza wyprawa, ciekawa jestem jak planowalas trase, to nie jest typowa turystyczna atrakcja mimo, ze to park stanowy.

  • Obiezyswiatka

   Artdeco, cieszę się, że Ci się te odwiedzone przeze mnie miejsca podobają :)
   Tak, wiem, że to nie jest typowa atrakcja. Ale ja właśnie lubię takie miejsca i staram się je wyszukiwać. Pracuję z mapą i zaglądam do lokalnych społeczności. W Borrego Springs byliśmy samiuteńcy, ani nikogo na drodze, ani na miejscu. Nawet mieszkańców było mało.
   Pozdrawiam!
   O.

 4. Pingback: Park Narodowy Saguaro - Zapiski Obieżyświatki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *