Zasypany kościół w Skagen

Zasypany piaskiem kościół – Den tilsandede kirke

Skagen, Dania. Idziemy przez las piaszczystymi ścieżkami. Pachnie sosną, słońcem i wiatrem. Jest zielono-niebiesko-wrzosowo… Zbliżamy się do morza. W oddali – między wydmami – wznosi się dumnie wieża z ceglastym dachem. Biel jej fasady bieli się jeszcze wyraźniej na tle ciemnych chmur, które nadciągają znad morza. Przymykam oczy, bo biel odbija słońce i razi mocnym światłem.

Den tilsandede kirke, Skagen

Wrzosowisko

Śnieżnobiały zasypany kościół w Skagen

Kościół pod piaskiem w Skagen - a raczej to, co z niego pozostało - wieża

Jest pięknie.
Podchodzę do samotnie stojącej wieży. Dotykam jej białych ścian. Widzę portal, który znajduje się bardzo nisko, muszę się schylić, aby go dotknąć. Tylko tyle zostało z największego kiedyś kościoła w okolicy. Wybudowano go nad samym morzem w XIV w. i poświęcono św. Wawrzyńcowi. Ale z biegiem lat ruchome wydmy coraz bardziej zachłannie zawłaszczały ten teren. Prowadzono więc nierówną walkę z silniejszą naturą. Ostatecznie pod koniec XVIII w. ludzie poddali się, świątynię zamknięto i częściowo rozebrano. Została tylko ona – biała wieża z ceglastym dachem, z roku na rok coraz mniejsza…. Strażniczka dawnych czasów. Den tilsandede kirke – kościół pod piaskiem.

Kościół pod piaskiem w Skagen - biała fasada, ceglasty dach

Den tilsandede kirke Skagen

I pozostał tylko portal - Kościół pod piaskiem w Skagen

Zasypany piaskiem kościół w Skagen

Zasypany kościół w Skagen - jeden z portali

Zasypany kościół w Skagen, Dania

Kościół pod piaskiem w Skagen - świadek historii

10 comments on “Zasypany piaskiem kościół – Den tilsandede kirke

 1. Smutne, ale urocze.

 2. Identyczną wieżę spotkałam jeszcze w innej okolicy Jutlandii. Myślałam, że to ta sama, ale widzę że ta ma własną historię. Dania jest obłędna. Nigdzie nie spotkałam takiej przestrzeni i takiego światła, jak tam.

  • Obiezyswiatka

   Tavelling Milady, o, ja spotkałam bardzo wiele miejsc, gdzie światło jest jeszcze piękniejsze – np. Orkady albo Wyspy Szetlandzkie czy niektóre regiony USA. Ale zgadzam się, że Dania jest bardzo interesująca. Bardzo chętnie ją odwiedzam.
   O.

 3. Zachwycajmy się, póki jest:)

 4. jak zwykle ładnie opowiedziane i pięknie zilustrowane.

 5. Masz dar do wynajdywania baśniowych miejscówek <3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *