Altendorf

Zameczek Altendorf, czyli trzeba spojrzeć na okolicę ;)

– czas na Zagłębie Ruhry – das Ruhrgebiet.
Pisałam niedawno o malowniczej Dolinie Renu, pełnej zamków i pałaców. Czas więc, aby wspomnieć, że w Zagłębiu Ruhry też urocze zameczki mamy :)
Ale najpierw o rzece, od której pochodzi nazwa regionu.

Ruhr

Długość: 219 km, prawy dopływ Renu. Źródło jej znajduje się w Winterbergu, uchodzi do Renu koło Duisburga. Wiosną wylewa m.in. na biegnącą wzdłuż niej ścieżkę rowerową, jedną z popularniejszych tras w Zagłębiu.
Zameczek, a raczej to, co z niego zostało, znajduje się w esseńskiej dzielnicy Burgaltendorf. Wcześniej była ta mała miejscowość, po przyłączeniu do Essen jest cichą i sympatyczną dzielnicą, z domkami jednorodzinnymi i ruinami zameczka. Dawnej znajdował się tu dworzec kolejowy, oddany do użytku w 1879 r. Był to zarazem dworzec towarowy i osobowy. Ten ostatni działał tylko do lat 50. XX w. W 1991 ostatecznie zamknięto stację, zlikwidowano tory. Pozostał zakurzony budyneczek dworca.
Jakby czas się zatrzymał. Czy wystarczy jeden ruch ręki, aby przetrzeć kurz, otworzyć okna, i zobaczyć obrazek z XIX w.: damy w długich sukniach i fikuśnych kapelusikach oraz nienagannie ubranych panów w melonikach wyjeżdżających na wycieczkę? Przy odpowiedniej sile wyobraźni może uda się i nam?
Sam Zamek Altendorf jest skromny, za to bardzo malowniczy :)

Warto się tu wybrać chociażby na majówkę :)

0 comments on “Zameczek Altendorf, czyli trzeba spojrzeć na okolicę ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *