Monastyr

Pocztówka z katedry w Monastyrze

Niedawno odwiedziłam Monastyr (Münster). W mieście tym znajduje się ponad 40 kościołów. Jednak tylko część z nich jest dostępna dla zwiedzających. Katedra św. Pawła pochodzi z 13 wieku i do dzisiaj jest prężnym ośrodkiem. Zapraszam na krótką wycieczkę po katedrze :)
Nim jednak wejdziemy do środka, możemy na placu katedralnym zobaczyć i dotknąć jego makietę i katedry. Z myślą o osobach niewidomych powstał właśnie ten model, aby i oni mogli zmysłem dotyku „zwiedzić” katedrę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powoli przechodzimy przez plac katedralny, który o tej porze roku wygląda nieco smutnawo. Jednak dwa razy w tygodniu odbywa się tu targ.

Dzisiaj jednak jest pusto. A to widoki katedry od strony ratusza:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ostrożnie popychamy ciężkie drzwi i wchodzimy do dużego przedsionka. Przy dwóch kolumnach siedzi dwoje biednych ludzi i prosi o wsparcie. Jeśli zasobność kieszeni pozwoli, możemy wspomóc ich…
Na ścianach wiszą stare fotografie, na których została upamiętniona ta budowla:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Znowu pchamy kolejne ciężkie drzwi i jesteśmy już w środku trójnawowej katedry. W kościele jest cicho i ciemno. Tylko płomienie świec rzucają nieco światła. Zaraz po lewej stronie znajduje się stary chór z witrażową rozetą:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nieco dalej, już w nawie głównej widzimy na jednej z kolumn ogromną figurę św. Krzysztofa:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mijamy ją z lewej strony i nawą boczną idziemy aż do ołtarza, mijając liczne kaplice. Obchodzimy ołtarz dookoła i zatrzymujemy się przed pięknym starym astronomicznym zegarem, który wyposażony jest również w dzwonki. Pochodzi on z 16 wieku, co godzinę słychać trąbkę i uderzenie dzwonu, a to za sprawą małych ludzików. Zegar pokazuje również ustawienie planet i fazy księżyca.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po oglądnięciu zegara idziemy dalej. Zatrzymujemy się tuż przy prezbiterium. W tle, po lewej stronie widać wielki krzyż, jest to tzw. Krzyż Triumfalny:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeszcze chwilkę zostajemy w kościele. Być może zapalamy świeczkę albo oglądamy kolorowe witraże.
Po wyjściu oglądamy katedrę z zewnątrz, od strony starego chóru:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I na dzisiaj kończymy zwiedzanie :)

*****

Komentarze:
chiara76
25.01.2009  18:30
ojojoj, coś dla mnie;)) jak będę Ci odpisywać na email, to zobaczysz, że mamy znowu wspólną cechę, ja bowiem również w architekturze baaardzo lubię gotyk , za to barok, tak sobie (chociaż, jak napisałaś sama, zdarzają się perełki). Pozdrawiam.
obiezy_swiatka
25.01.2009  18:37
Chiaro, :):):) Super! Gotyk robi na mnie ogromne wrażenie. Dobrze się w gotyckich budowlach czuję.Te surowe sklepienia są takie piękne. W gotyku się nie duszę, tak jak np. w baroku. Ciepło pozdrawiam! :) O.
kemotalamot
25.01.2009  22:10
O tak! Ja także zdecydowanie z tych dwóch stli wolę gotyk! A katedra przepiękna, dziękuję za wirtualne oprowadzenie!
Gość: maran, gtso-4db09b91.pool.einsundeins.de
26.01.2009  07:14
Ech sobie powspominalam:)) Az sobie do Münster znowu pojechac zachcialam. A zachcianki trzeba spelniac-no nie? Mnie urzekl kosciol w centrum Münster, na deptaku. Zachwycona bylam:) Katedere tez kilka razy udalo mi sie odwiedzic:) Pozdrawiam:)
obiezy_swiatka
26.01.2009  10:16
Kemo, nie ma za co. Cieszę się, że Ci się podobało! :) **** Maranko, trzeba spełniać zachcianki! Chodzi Ci o kościół niedaleko ratusza? Lambertikirche? Czy ten dominikanów? Tam jest tak dużo kościołów, że ja się czasem gubię ;) Na wiosnę, jak będzie zielono, pojadę tam znowu ;) Dziewczyny, pozdrawiam serdecznie! O.
chiara76
26.01.2009  15:14
wysłałam email.;)
obiezy_swiatka
26.01.2009  15:33
Chiaro, dziękuję, otrzymałam :) Dobrego popołudnia, O.
krogulec14
11.02.2009  18:13
To na pewno był święty Krzysiu :) Ja też należę do fanów stylu gotyckiego :)
obiezy_swiatka
11.02.2009  21:34
Krogulcu, ja byłam tak na 99 procent pewna, że to on – dziękuję za potwierdzenie :) A gotyk to jest to! :) O.

 

0 comments on “Pocztówka z katedry w Monastyrze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *