Mullerhtal

Mullerthal Trail

Czasami tak jest, że trafia się w to samo miejsce z różnych powodów. A często przypadkiem ;) A plany są po to, aby je zmieniać. I tak było i u mnie tym razem.

Mullerthal Trail

Mullerthal Trail to szlak, który prowadzi przez region Luksemburga zwanego Luksemburską Szwajcarią. Trasa, której długość wynosi 110 km, jest niezmiernie malownicza. To zasługa pięknego krajobrazu, w którym przeważają skały, o różnych kształtach, gabarytach i stopniu nachylenia – czasami przechodzi się ścieżynką przytulając się prawie do skały ;), której część niczym baldachim unosi się nad naszymi głowami. Mullerthal Trail podzielony jest na trzy etapy. Każdy z odcinków to ok. 35 kilometrów, czyli odległość odpowiednia dla etapu dziennego. Można przejść szlakiem w całości, albo wybrać sobie jeden z odcinków. Mnie nie udało się za jednym zamachem przejść całego. Dwa lata temu przeszłam tylko część. W tym roku zaś, jak wspomniałam, wcale go w planach nie miałam, ale przejeżdżałam przez okolicę i postanowiłam zobaczyć go jeszcze raz, wprawdzie w wersji skrótowej (moim celem były inne szlaki), ale taki powrót do miejsc, które zapadły w pamięci, ma swoje dobre strony.
Poniżej kilka impresji z odcinka Mullerthal Trail w okolicach małego wodospadu Schiessentümpel i miejscowości Consdorf oraz Müllerthal:

Mullerthal Trail
Róża szyldów na szlaku
Mullerthal Trail
Cały szlak oznakowany jest literą M
Mullerthal Trail
Ścieżka przy skałach
Mullerthal Trail
Jedna z piękniejszych formacji skalnych
Mullerthal Trail
Ta sama formacja skalna…
Mullerthal Trail
I jeszcze raz – do trzech razy sztuka ;)
Mullerthal Trail
Wodospad Schiessentümpel
Mullerthal Trail
Ścieżynka do wodospadu
Mullerthal Trail
I ciągle w zadziwieniu nad pięknem natury
Mullerthal Trail
Niebo błękitne i skały nade mną…
Mullerthal Trail
…. i wokół mnie
Mullerthal Trail
… wszędzie…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ten szlak jest świetny do wędrowania. Krajobrazy przepiękne, cisza i spokój. Na kilku węzłowych punktach (np. w okolicach tego małego wodospadu) może być trochę ludzi, gdyż w odległości ok. 500 m jest parking i turyści z niego korzystają (wielu z nich w klapkach…. – bez komentarza), ale kiedy wejdzie się głębiej i dalej, tłumów nie ma.

Ja zamierzam kiedyś tam jeszcze wrócić.

12 comments on “Mullerthal Trail

 1. Obieżyświatko, śniło mi się dziś, że się spotkałyśmy :) A szlak jest bez wątpienia malowniczy. I to w takim małym Luksemburgu! Pozdrawiam :)

  • Obiezyswiatka

   Ganiu, o, ale by było fajnie. Może nam się kiedyś uda? :) Tak, malutkie to państwo, ale ma ciekawe i miasteczka i przyrodę ;) No i ceny paliwa są taaakie niskie w porównaniu z niemieckiemi. U nas to robi różnicę, bo tankujemy 60 litrów za jednym razem.
   Pozdrawiam!
   O.

 2. Dzięki twoim postom Obieżyświatko, zwiedzam okolice Luksemburga nie wychodząc z domu. Prawdopodobnie nigdy tam nie zawitam, a dzięki tobie mogę odbyć wirtualną podróż w tamte strony.

 3. spacer_biedronki

  podoba mi się ten szlak:) Pozdrowienia!

 4. Pięknie tam. Chyba nie myśli się o Luksemburgu w kategoriach takiego wędrowania i dlatego wspaniale, że pokazujesz, że warto tam się wybrać na takie piesze wycieczki.
  A co do turystów w klapkach, chyba tacy są wszędzie ;-) Skoro wchodzą na Giewont tak obuci, to i luksemburskie skałki im nie straszne ;-)
  Pozdrawiam serdecznie.

  • Obiezyswiatka

   Manitou, mnie się ten kraj bardzo podoba. Mały, przyjemny, ciekawe zabytki, piękna przyroda. Ludzie mili.
   O tak, tacy turyści to wszędzie się znajdą ;)
   Z pozdrowieniami :)
   O.

 5. Ooo… super!
  Piękny szlak i ładnie zaprezentowany. Ja bardzo lubię takie ścieżki wśród skał i drzew. :-)
  Nigdy bym się nie spodziewał takiego typu szlaku w Luksemburgu. Jakoś kojarzyło mi się to państwo z samymi nizinami. :-)
  Pzdr.

  • Obiezyswiatka

   Jacku, na takich szlakach chce się po prostu oddychać pełną piersią. W Luksemburgu skalnych formacji trochę widziałam :) Zresztą ten kraj to ma prawie wszystko :)
   Pozdrawiam!
   O.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *