Gateway Arch National Park w St. Louis

Gateway Arch National Park w St. Louis

Gateway Arch to jeden z najbardziej rozpoznawalnych landmarków Stanów Zjednoczonych.

Łuk Wjazdowy został wzniesiony między 1963 a 1965 rokiem i jest upamiętnieniem ekspedycji Lewisa i Clarka, którzy jako jedni z pierwszych drogą lądową dotarli do wybrzeży Pacyfiku. Ich wyprawa zakończyła się w 1806 roku po ponad dwóch latach wędrówki, kiedy powrócili do St. Louis, Missouri.

Gateway Arch znajduje się nad brzegiem rzeki Missisipi. Łuk ten o kształcie krzywej łańcuchowej zaprojektował znany amerykański architekt fińskiego pochodzenia Eero Saarinen. Budowla ma wysokość 192 metrów i jest dostępna dla (odważnych) zwiedzających. Kolejką można wjechać na samą górę i stamtąd podziwiać panoramę miasta. Ja się nie odważyłam…, ale za to odwiedziłam podziemne muzeum i oczywiście pooglądałam sobie Łuk ze wszystkich możliwych stron.

Gateway Arch jest centralnym punktem Parku Narodowego Gateway Arch.

4 comments on “Gateway Arch National Park w St. Louis

  1. yep, rozpoznawalny, ale w moim przypadku argument rozwodowy. szykujac podroz nie wpisalam adresu myslac, ze bedzie to widac z kazdego miejsca, niestety nie I zajelo nam troche czasu aby znalezc, a GPS tez byl malo pomocny, to bylo wczasach przed googlowaniem wszystkiego.

  2. ECH! Wzdech! Same Cuda!
    To jeszcze największych cudów życzę w Nowym Roku! Niech się darzy! :-))))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *