Stillleben 2010

Europejska Stolica Kultury – główny punkt roku

Napisane: 18.07.2010
Europejska Stolica Kultury – główny punkt roku – czyli najdłuższy stół świata na autostradzie A40 – Stillleben Ruhr2010.

A40 dla pieszych

60 km najbardziej uczęszczanej autostrady A40 – od Duisburga po Dortmund zostało zamknięte dla samochodów. Na pasmach w kierunku Duisburga ustawiono stoły – tu wstęp mieli tylko piesi.Przeciwległe pasma oddano do użytku rowerzystom. I wiecie co, nigdy nie stałam w korku rowerowym – do dzisiaj… Jak zwykle na A40, tyle, że nie w aucie, a na rowerze :)
To było przedsięwzięcie roku: zamknięcie najgłówniejszej autostrady w Zagłębiu Ruhry. Ale się udało. Wprawdzie nie bez zgrzytów – przyszło o wiele więcej ludzi niż się spodziewano. Zamiast miliona zjawiło się trzy miliony, a to są tylko wstępne szacunki. Niektóre wjazdy pozamykano i nie wpuszczano przez jakiś czas odwiedzających. Ciasno było, oj ciasno…
Myśmy wybrali się rowerem, gdyż chcieliśmy przejechać tych 60 km – w końcu pedałować po autostradzie nie zdarza się za często ;). Przejechaliśmy, a raczej przepchaliśmy w tempie ślimaka może ze dwa kilometry i postanowiliśmy się ewakuować z tej masy. Udało nam się przeskakując barierki ;) i mogliśmy wrócić inną pustą autostradą – która częściowo była w mieście zamknięta jako droga doprowadzająca do A40 i ewakuacyjna. Rowery zostawiliśmy w domu i udaliśmy się na piechotkę.
Zapraszam na kilka zdjęć służących dokumentacji tego wydarzenia kulturalnego RUHR2010 :)

[nggallery id=89]

Pogoda dopisała, dotychczas większych wypadków nie zanatowano. Tysiące wolontariuszy i służbę medyczną można było spotkać co krok. Policja i siły porządkowe patrolowały autostradę również z powietrza. A42 odwiedzili nie tylko mieszkańcy Zagłębia Ruhry, ale i innych części Niemiec, przybyli również Holendrzy :)
Interesujące wydarzenie.

Komentarze:
Gość: capucine, areims-256-1-17-12.w92-131.abo.wanadoo.fr
18.07.2010 19:36
Ale super! I pogoda tez Wam sie udala! Rozumiem, ze przy tych stolach siedzial kto chcial i biesiadowal? Szkoda, ze nie udalo Wam sie przejechac ale wyobrazam sobie jakie tlumy i ze sensu nie bylo wlec sie na piechote zamiast na rowerze. Fajnie, ze mila impreza! Sciskam mocno, czekam z kolacja na M ale jeszcze dlugo poczekam :-)
obiezy_swiatka
18.07.2010 21:05
Capucine, niezupełnie tak z tymi stołami. Taki stół można było sobie wcześniej wykupić. Wiesz,rozumiem, że mogłyby to robić firmy czy instytucje, żeby się promować, ale takie stoły wykupywali zwykli ludzie, żeby tam zjeść śniadanie… Mnie w takim tłumie to by w ogóle nie odpowiadało. Ale oprócz tych stołów było fajnie :) Dobrego czekania i dobrego wieczoru! :) O.
maga-mara
18.07.2010 23:45
Swietny pomysl! Oby zamykano czesciej i tez w innych miejscach :) Nagle miasta zrobia sie bardziej przyjazne. Pozdrawiam cieplo!
obiezy_swiatka
19.07.2010 14:18
Mago-maro, tak, byłoby przyjemniej w miastach :) Lipcowo pozdrawiam! O.
spacer_biedronki
19.07.2010 15:27
: ) No tłumu na rowerach..to tez bym nie zniosła..Znaczy siebie w tym tłumie i na rowerze:)
obiezy_swiatka
19.07.2010 17:51
Spacerku, okropny! Po prostu. Ewakuacja była niezbędna :) O.

1 comment on “Europejska Stolica Kultury – główny punkt roku

  1. Pingback: Co mnie zaskakuje? | Zapiski Obieżyświatki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *