Uwaga na materiał radioaktywny, Trinity Test Site, Nowy Meksyk

Trinity Test Site i bomba atomowa

Przyjechać do Trinity Test Site można dwa razy w roku. Wiosną i jesienią. Droga prowadząca przez typowy teren stanu Nowy Meksyk jest długa, czasami zdarzy się jakiś zakręt. Przez okna samochodu obserwujemy ten pusty, pustynny krajobraz. Oprócz nas nie ma tu prawie nikogo, tylko gdzieniegdzie stoją małe domy… Bezkresny horyzont.

Jadąc przez Nowy Meksyk...

Jedziemy uważnie, żeby nie przeoczyć zjazdu z głównej drogi na poligon White Sands Missile Range, który znamy już z poprzedniej naszej podróży przez Nowy Meksyk. Tym razem jednak chcemy udać się do strefy zero, gdzie wszystko się zaczęło.

 

W stanie Nowy Meksyk, USA

Jornada del Muerto

Na co dzień droga do tego miejsca jest zamknięta, ale nie dzisiaj. Pokonujemy milę za milą. Przypomina mi się, że obszar ten kiedyś nazwano Jornada del MuertoSzlakiem Śmierci. Jakże wymowne określenie.
Po pewnym czasie w oddali, w głębi pustkowia, widzimy migotanie światła – to słońce odbija się w szybach samochodów. Dla nas znaczy to, że za kilkanaście mil musimy zjechać z drogi.

Jesteśmy coraz bliżej. Żadnych szyldów, ale o tym, że to ten zjazd, przekonuje nas widok kolumny samochodów skręcających przed nami oraz mała grupa protestujących. Zjeżdżamy. Musimy pokonać jeszcze wiele mil. Jest gorąco. Bardzo gorąco. Po jakimś czasie kolumna samochodów przed nami zwalnia. Stoimy w korku na odludziu, a to znak, że zbliżamy się do punktu kontrolnego. Kontrola przebiega szybko i sprawnie. Prawo jazdy, dokumenty itp. Przekraczamy bramę i jedziemy przed siebie. Czeka nas jeszcze długa droga przez pustkowie.

Trinity Test Site

Po kolejnych kilkudziesięciu milach docieramy do ogromnego parkingu w sercu pustynnego krajobrazu obramowanego wysokimi górami. Wysiadamy z auta, bierzemy nasze rzeczy i udajemy się w stronę Trinity Test Site – miejsca, w którym 16 lipca 1945 wybuchła pierwsza bomba jądrowa. Mieszamy się w tłum. Obserwuję go i nie mogę nadziwić się, że atmosfera, która tutaj panuje, jest jak na pikniku. A mnie się serce kraje. Tuż przed wejściem na teren Trinity Test Site słychać, jak pracują detektory do mierzenia promieniowania. Tutaj ciągle jest ono wysokie. Obok bramy ustawiono kilka stołów, przy których stoją osoby, które opowiadają o przeprowadzonym projekcie i wyjaśniają, na czym on polegał. Musimy uważać na węże i na materiał radioaktywny. Wszędzie żołnierze.

Drogowskaz na terenie Trinity Test Site, Nowy Meksyk

 

Uwaga na materiał radioaktywny, Trinity Test Site

 

Ground Zero Trinity Test Site, Nowy Meksyk

Na terenie eksprymentu - Trinity Test Site, Nowy Meksyk

Eksplozja

Trinity Test Site to miejsce, w którym po kilku latach pracy nad bronią nuklearną w ramach Projektu Manhattan, nad ranem o 5:29 16 lipca 1945 przeprowadzono pierwszą udaną detonację bomby atomowej. Co było dalej, wszyscy wiemy… Hiroszima, Nagasaki

Robert Oppenheimer, który był odpowiedzialny za ten projekt, po wybuchu wypowiedział znamienne słowa, cytując za jedną z ksiąg hinduskich: Now, I am become Death, the destroyer of worlds….

W projekcie pracowało wielu sławnych naukowców. Apogeum badań stanowił tajny test detonacji bomby o kryptonimie TrinityTrójca. Eksplozja jednak była tak silna, że mimo iż na miejsce eksperymentu wybrano ten niezamieszkały prawie obszar pustynny między Alamogordo i Las Cruces, jej skutki poczuli mieszkańcy oddaleni od setki kilometrów. Siła wybuchu bomby o nazwie Gadget była tak wielka, że piasek się stopił, co poskutkowało wytworzeniem się radioaktywnego szkliwa. Nazwano go trynitytem. Do dzisiaj na miejscu można spotkać małe zielone kawałeczki tego szkliwa.

Ground 0, Trinity Test Site, Nowy Meksyk

Kawałeczki zielonego szkliwa na terenie Trinity Test Site, USA

McDonalds Ranch House

Około 2 mil dalej znajduje się jeszcze jeden budynek, który wykorzystany był przy tym projekcie. To McDonalds Ranch House, w którym składowano pluton potrzebny do bomby. Dom z 1913 roku zamieszkiwała w latach trzydziestych i czterdziestych rodzina McDonaldów, którzy w związku z planami Projektu Manhattan zostali stamtąd wysiedleni.

McDonalds Ranch House, Nowy Meksyk

McDonalds Ranch House - widok z okna

Obelisk

Na terytorium Ground Zero Trinity Test Site znajdują się tablice informacyjne, zdjęcia z eksplozji z objaśnieniami i pomnik. Przy tym właśnie pomniku widziałam wielu ludzi, którzy robili sobie zdjęcia. Uśmiechnięci i zadowoleni. Dumni? Jakby w ogóle nie byli świadomi tego, co tutaj się zaczęło. I nie, to nie była młodzież. A przecież to miejsce to początek ery atomu, ery broni nuklearnej, która zagraża nam do dziś.

Obelisk - Trinity Test Site, Nowy Meksyk

Trinity Test Site - pomnik

Mahnmal

W języku niemieckim oprócz zwykłego określenia na pomnik – Denkmal – jest specjalne słowo oznaczające miejsca pamięci czy pomniki, które mają być dla nas ostrzeżeniem, które mają nas upominać, skłonić do myślenia i nie pozwolić nam zapomnieć. To Mahnmal. Tak właśnie i ja widzę to miejsce.

Gniazdo w stanie Nowy Meksyk, USA

Typowy krajobraz stanu Nowy Meksyk, USA

5 comments on “Trinity Test Site i bomba atomowa

  1. Z jednej strony chciałabym zobaczyć takie miejsce, ale czułabym się chyba niepewnie. Tak jak piszesz, narodziło się tutaj coś, co przyczyniło się do ogromnego zła. Co spowodowało ogromne zło. Te uśmiechy przy pozowaniu… Takie nie na miejscu, bym powiedziała.

    Pozdrawiam serdecznie!

  2. Podziwiam Twoja umiejetnosc wyszukiwania turystycznych atrakcji i bycia w takich miejscach w odpowiednim czasie :)

  3. Pingback: Grand Canyon - wędrówka w głąb: część 1 - zejście do rzeki Kolorado trasą North Kaibab Trail - Zapiski Obieżyświatki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *