Fairview Lawn Cemetery, Halifax - cmentarz pasażerów Titanica

Titanic – cmentarz Fairview Lawn, Halifax

Fairview Lawn Cemetary w kanadyjskim mieście Halifax został założony w 1893 roku na północ od centrum. Dzisiaj znany jest z tego, że jest miejscem spoczynku dla 121 ofiar katastrofy Titanica.

Halifax na kanadyjskim wybrzeżu był najbliższym portem, z którego można było dotrzeć do miejsca katastrofy. To stąd wyruszyły trzy statki, które miały pomóc w akcji ratunkowej. Niestety, wróciły one tylko z ciałami pasażerów.  W mieście wyznaczono trzy miejsca, na których spoczęły ofiary. Na Firview Lawn Cemetary znajduje się najwięcej grobów pasażerów feralnego rejsu.

Wielu z osób nie udało się zidentyfikować. Często na nagrobkach można zobaczyć datę śmierci i numer, który nadany został przy wyłowieniu ciała z wody. Ostatnie miejsce spoczynku pasażerów Titanica na cmentarzu w Halifaksie łatwo rozpoznać, bowiem groby zostały ułożone w kształcie dziobu statku.

Nawiązując do słynnego filmu i jego bohaterów: Jack Dawson to postać fikcyjna, ale na Titanicu był członek załogi o nazwisku Dawson, tyle że miał na imię Joseph. Pracował jako palacz. Na cmentarzu w Halifaksie znajduje się jego nagrobek z napisem J. Dawson, ale osoba ta nie ma nic wspólnego z bohaterem, w którego wcielił się Leonardo DiCaprio

W Halifaksie znajduje się również bardzo ciekawa wystawa poświęcona Titanicowi w Muzeum Morskim Atlantyku. Jeśli interesujecie się historią tego statku, to nie możecie ominąć tego miejsca. Ja sama odwiedziłam wiele wystaw dotyczących tej tematyki i uważam, że ta, po Muzeum Titanica w Belfaście, jest naprawdę bardzo informacyjna.

A swoją drogą muszę kiedyś zebrać te wszystkie miejsca związane z tą historią i zrobić wpis. Chcąc nie chcąc często stykam się z tym wydarzeniem i to jest temat, który mnie jakoś nie opuszcza… Wielokrotnie przepływałam obok miejsca zatonięcia Titanica, podróżując statkiem między Ameryką a Europą, odwiedziłam tyle miejsc, które upamiętniają tę katastrofę… Tylko mi czasu trzeba.

4 comments on “Titanic – cmentarz Fairview Lawn, Halifax

 1. Oo, bylam w obu tych miejscach, a muzeum bylo bardzo ciekawe. Interesujacy byl rowniez fort obronny, z ktorego „nie szlo” wyciagnac mojego malzonka.

 2. Również często wracam myślami do hisotorii Titanica także cieszę się, że znalazłam u Ciebie ten wpis i chętnie przeczytam więcej o miejscach, które odwiedziłaś, a były związane z tą historią. Pozdrawiam ciepło z mroźnych Alp. Agnieszka

  • Obiezyswiatka

   Cześć Agnieszko, miło Cię „czytać”! :)
   To jest temat, który jak bumerang do mnie wraca. Muszę pozbierać te „miejsca”.

   Serdecznie pozdrawiam!
   O.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *