Platforma The Vessel, Nowy Jork

The Vessel – spacerując po najdziwniejszej platformie widokowej w Nowym Jorku

Tysiące stopni na otwartej przestrzeni, schody w górę i w dół, labirynt kondygnacji i futurystyczna bryła przypominająca plaster miodu, czyli The Vessel – najnowsza platforma widokowa w Nowym Jorku, otwarta w marcu 2019 r. nad rzeką Hudson na Manhattanie. I jeśli lubicie nowojorską architekturę, to i ta osobliwa budowla przypadnie Wam do gustu.

The Vessel, Manhattan, NYC

Przygotowując naszą tegoroczną podróż po Ameryce Północnej, trafiłam przypadkiem na ciekawe zdjęcie budynku w kolorze miedzi z fikuśnymi schodami i platformami. Zaciekawiło, a zarazem zdziwiło mnie ono bardzo, bo za nic nie mogłam sobie tego budynku na Manhattanie przypomnieć. Ale wtedy od naszej ostatniej wizyty tam minęło 3 lata, a wiadomo, że Nowy Jork to Nowy Jork, wystarczy, że na chwilę się odwrócisz, a już za twoimi plecami wyrastają kolejne interesujące budowle. Ten wielokondygnacyjny plaster miodu wyglądał fenomenalnie i bardzo chciałam go zobaczyć na żywo.

Kiedy dotarliśmy do Nowego Jorku, pierwsze kroki skierowaliśmy na Manhattan, aby zobaczyć The Vessel. W naturze budowla ta wyglądała jeszcze ciekawiej niż na zdjęciach. Nasza pierwsza próba wejścia zakończyła się niepowodzeniem, gdyż konieczna jest internetowa rezerwacja wejściówek, a myśmy jej nie zrobili. Ale nic to. Wiedzieliśmy, że za kilka tygodni ponownie będziemy w Nowym Jorku, więc postanowiliśmy przełożyć wizytę na październik. Co się odwlecze, to nie uciecze…

The Vessel

Za drugim podejściem się udało :) W drodze do Nowego Jorku, kilka dni przed terminem, zarezerwowaliśmy bilety bez jakiegokolwiek problemu. W określonym dniu stawiliśmy się grzecznie przed budowlą i zostaliśmy wpuszczeni do środka. Tego dnia było bardzo szaro i buro, a do tego wietrznie. Wiatr dął, ile sił, bawił się z koronkową konstrukcją platformy. Na najwyższych poziomach trzeba było się trzymać barierek. Mnie to w ogóle nie przeszkadzało. Przeszłam całą platformę, podziwiając jej konstrukcję, nie śpieszyłam się, chciałam się nią nacieszyć….Schodami w dół, schodami w górę, schodami w dół, w górę, w dół, w górę…

The Vessel na Manhattanie

Koronkowa konstrukcja - The Vessel, Nowy Jork

 

W królestwie schodów - The Vessel, Nowy Jork

The Vessel na tle nowojorskich wieżowców

Na platformie The Vessel, Nowy Jork

Schody, schody, schody - The Vessel, Nowy Jork

Widoki

Widoki z platformy nie są bardzo spektakularne, ale nie o nie tutaj chodzi. The Vessel jest jakby wciśnięta między nowojorskie drapacze chmur, ale konstrukcja sama w sobie jest świetna i warta zobaczenia. Tych, którzy jednak preferują wyżej ulokowane tarasy widokowe, pocieszę, że obok na wysokości 335 metrów powstaje platforma widokowa Edge Hudson Yards Observation Deck. Otwarcie planowane jest na marzec 2020 r.

Widok z platformy widokowej The Vessel, Nowy Jork

 

Malutki skwer przy The Vessel, Nowy Jork

Edge Observation Desk, Nowy Jork

The Vessel i nowojorskie drapacze chmur

The Vessel nad rzeką Hudson, Nowy Jork

The Vessel - od środka

The Vessel zaprojektował londyński architekt Thomas Heatherwick. Platforma ma 46 metrów wysokości, 16 pięter i 2500 stopni. Jest częścią kompleksu handlowego Hudson Yard.

Do zdjęć użyłam różnych obiektywów. Nawiasem mówiąc, przyznać muszę, że ja zwykle w tego typu sytuacjach wyglądam jak wielbłąd wielogarbny, obwieszona różnorakimi aparatami. A zdjęcia do notki ciężko mi było wybrać, bo ten piękny plaster miodu jest modelem bardzo fotogenicznym. A co Wy o nim sądzicie?

Jeśli nie schodami, to windą - The Vessel, NYC

W górę - The Vessel, Nowy Jork

Osobliwa platforma widokowa - The Vessel, Nowy Jork

Plaster miodu - The Vessel, Nowy Jork

Zadzierając głowę do góry - The Vessel, NYC

 

 

13 comments on “The Vessel – spacerując po najdziwniejszej platformie widokowej w Nowym Jorku

 1. Moje kolana podniosły by niesamowity bunt, gdybym miała zwiedzać taka ilość schód, i to w górę oraz w dół!
  Zatem pochodziłam sobie Twoimi śladami, i starczy! :-)))))

  • Obiezyswiatka

   Fusillko, winda jest :) Ale jakby co, to podreptałam za Ciebie :)
   Dobrego weekendu!
   O.

 2. Obiekt fotograficzny fantastyczny, obiekt architektoniczny – kontrowersyjny :) tak to widzę.

 3. troche brakuje mi tu 8 mm … ;)

  • Obiezyswiatka

   Obroni, 8 nie mam, mam 10-24 ;)
   Następnym razem :)
   Udanego weekendu!
   O.

 4. Wrażenie, że… zaraz pojawią się Jordan Dwa Delta i Lincoln Sześć Echo… Świetne zdjęcia ukazujące inspirującą architekturę. Szacun za perspektywę.

  • Obiezyswiatka

   CzarnyX, cieszę się, że Ci się podoba :)
   A tego filmu to nie widziałam…
   O.

 5. Niesamowite, nie wiedziałem że coś takiego tam jest, ale jak piszesz to nowość :)

 6. Pingback: The High Line – park ponad ulicami - Zapiski Obieżyświatki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *