Rovaniemi, czyli gdzie trafiają listy do św. Mikołaja

Wątpiliście kiedyś w św. Mikołaja? Jeśli tak, to małej wiary jesteście. On – jakkolwiek by się nazywał Santa Claus, św. Mikołaj czy Joulupukki – istnieje i ja z nim rozmawiałam ;) Gdzie? Oczywiście w Laponii (wspominałam już, że to jedna z piękniejszych krain na świecie? ;)). Mało tego, nawet kartkę świąteczną od niego zwykłą pocztą dostałam. Odwiedziłam go w Rovaniemi, na Kole Podbiegunowym, w 2012 r. Rozmowa z nim była krótka, ale za to sympatyczna. Na koniec prosił nawet, żeby pozdrowić jego przyjaciela Smoka Wawelskiego ;) w Krakowie, co też uczyniłam. Ale do rzeczy:

Wioska św. Mikołaja na Kole Podbiegunowym w Rovaniemi jest malutka, przytulna i przez cały rok panuje tu świąteczna atmosfera a renifery (również z czerwonymi noskami;)) biegają po okolicy. Św. Mikołaj urzęduje w swoim biurze i chętnie spotyka się ze swoimi gośćmi. W tutejszym urzędzie pocztowym można zobaczyć stosy pełne życzeń, marzeń i nadziei listów, które przychodzą do św. Mikołaja z całego świata. Na każdy z nich Santa odpowiada. Do pomocy ma ten brodaty jegomość całe rzesze trolli, elfów, krasnouludków i innych przyjaznych stworzeń, które spotkać tu można na co dzień ;) I uwierzcie mi, oni mają pełne ręce roboty i uwijają się jak w ukropie przez cały rok. Bezrobocie św. Mikołaja nie dotyczy, urlop zresztą też nie…

Po wizycie w biurze Santy połaziliśmy po wiosce, ale większość czasu spędziliśmy na poczcie mikołajowej. Pisaliśmy kartki świąteczne (w sierpniu ;)) i wrzucaliśmy do specjalnej skrzynki pocztowej, której zawartość miała zostać wysłana dopiero w okresie świątecznym. Trochę byliśmy sceptyczni, ale niepotrzebnie. Nasze kartki świąteczne doszły do znajomych krótko przed wigilią ;). I jak tu nie wierzyć w Santę? :)

 

A że niebawem Święta , to tą drogą składam Wam najserdeczniejsze życzenia świąteczne: Żeby te Święta były dla Was takie, o jakich marzycie, a nadchodzący rok przyniósł Wam wiele dobrego!

O.

Życzenia na Boże Narodzenie

22 comments on “Rovaniemi, czyli gdzie trafiają listy do św. Mikołaja

 1. Iwona_K123

  Szczęścia i wspaniałych pomysłów na kolejne podróże.

 2. Katarzyna S

  Nigdy nie przestalam wierzyc w Swietego:)
  Tobie tez Wesolych :))

  • Obiezyswiatka

   Katarzyno, :) i tak trzymać!
   Dziękuję :) Dobrego świątecznego czasu!
   O.

 3. Bolesna prawda jest taka, że gdy pewnego razu z bratem bawiliśmy się w chowanego w domu, odkrylismy w szafie przygotowane prezenty… Czar prysł…

  Najlepszego na ten świąteczny czas.

  • Obiezyswiatka

   Sławku, :) też musiałam przez to przejść, ale i tak wierzę ;)
   Dziękuję! Niech ten czas będzie dla nas wszystkich dobrym czasem.
   O.

 4. Wow, ale fajnie :) Kiedyś chciałam jechać na wyprawę od Skandynawii, jednak plany troche się zmieniły, mam nadzieję że kiedyś tam zajadę razem z dziećmi :)

 5. O – Wszystkiego Pięknego, Ciekawego,…. A nade wszystko – Radości !

 6. Zdrowych i pogodnych Świąt:)

 7. Fajna historia i ciekawe zdjęcia :)
  Wesołych Świąt!

 8. Droga Obieżyświatko Wiele dobrych Świątecznych fal ~~~~~~~~~~~~~ :^) zza oceanu
  I bardzo dziękuję za nieustanną inspirację jaką jest Twój blog :^)
  bardzo ciepło pozdrawiam

 9. Błogosławionych. :)

 10. O.!.pozdrawiam poświątecznie ale równie mocno i cieplutko :*!!

 11. Wszystkim Gościom Obieżyświatki i oczywiście samej Obieżyświatce życzę naturalnie wszystkiego najlepszego.

  I jeszcze życzę, żeby ten blog nadal rozkwitał. Przyznaję, że te przedłużające się ferie związane ciszą na blogu wzbudzają we mnie niejaką nerwowość.
  No tak.
  Posunęłam się do szantażu, ale to na żarty :-)

  Pozdrawiam!

  • Obiezyswiatka

   Almetyno, dziękuję :) Tobie również wszystkiego dobrego :)
   Nie było mnie, przecierałam szlaki w Alpach. Ale jestem, żyję i notkę opublikowałam.
   Serdeczności!
   O.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *