Polkagris

Polkagris

Gränna to malutka miejscowość w południowej Szwecji, położona nad jeziorem Vättern. Dzisiaj słynie ona z wyrobu dobrze nam znanych, zwykle biało-czerwonych, cukrowych lasek na choinkę – Polkagris. Przez cały rok można kupić tu różnokolorwe laski z cukru i produkty pochodne. Odnosi się wrażenie, że cała miejscowość to wielka manufaktura słodyczy. Malutkie sklepiki, apetycznie wyglądające cukierki, karmelki, lizaki – w różnych formach i smakach, możliwość obserwowania procesu produkcji – to wszystko sprawia, że przez cały rok pełno tu turystów.

Jednak słynnej biało-czerwonej laski z cukru o miętowym smaku nie byłoby bez Amalii Eriksson żyjącej w XIX w. w Grännie. Kiedy zmarł jej mąż, młoda kobieta musiała sama zadbać o siebie i malutką córkę. Postanowiła więc otworzyć sklepik, w którym chciała sprzedawać słodycze własnej produkcji – właśnie owe laski z cukru. Przedsięwzięcie się udało, Amalia Eriksson odniosła sukces a laski zawojowały cały świat. I do dzisiaj cieszą się wielkim powodzeniem, zwłaszcza w okresie bożonarodzeniowym.

Czy na Waszej choince też wiszą takie laski? Jedliście je kiedyś?

10 comments on “Polkagris

 1. Jadłam, jako dziecko – nie wiem, czy to były te, pewnie nie, bo to był głęboki PRL, ale podobnie wyglądały:)

  • Obiezyswiatka

   Ikroopko, teraz je można wszędzie kupić ;) I smaków dużo. Te polskie prlowskie mi bardzo smakowały. Ale te oryginalne już mniej ;)
   O.

 2. Się obśliniłam! ;-)))))

 3. to ciekawe. nie wiedziałem, że w ogóle jest taka tradycja (oprócz tego, że owe laski obiły mi się, że tak powiem, o oczy w różnych filmach ze Świętami w tle) i że ma swoje źródło w jakimś konkretnym gdzieś.
  zawsze to poszerzenie wiedzy o świecie! ale za słodycze z góry dziękuję (o ile to nie drożdżowe ciasto domowe, lub takiż piernik). :-)

  • Obiezyswiatka

   Er, mi smakowo też za bardzo te laski nie odpowiadają. Ale wyglądają ciekawie.
   O.

 4. Laseczki polkagris to dla mnie już tradycyjna dekoracja świąteczna.
  A że mi smakują, to stopniowo zjadam i co roku kupuję świeże ;-)

  • Obiezyswiatka

   Moniko, dziękuję, że wpadłaś z wizytą :)
   Ty jesteś u źródła, jeśli o polkagris chodzi :)
   O.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *