Smutek

Opuszczone krzesła

… na Placu Bohaterów Getta w Krakowie.

Dawny Plac Zgody, obecnie Plac Bohaterów Getta, leżący w dzielnicy Podgórze, znajdował się w samym centrum krakowskiego getta. Przy placu w kamienicy nr 18 mieściła się Apteka Pod Orłem Tadeusza Pankiewicza, któremu pozwolono, jako jedynemu nieżydowskiemu mieszkańcowi miasta, pozostać na terenie getta.

W 2005 r. na placu ustawiono kilkadziesiąt pustych krzeseł. Dla uczczenia mieszkańców getta, którzy w tym miejscu byli gromadzeniu przez hitlerowców, zanim zostali wywiezieni do obozów koncentracyjnych. Pozostały po nich tylko puste krzesła….

12 comments on “Opuszczone krzesła

 1. Byłam tam 3 lata temu. Te krzesła bardzo mi się spodobały.

 2. Bardzo lubię to miejsce… nie wiem dlaczego. Może za to, że jest w centrum, a jest jakby tak na uboczu Kazimierza, Rynku Głównego…. Powoli Podgórze się odsłania….

  • Obiezyswiatka

   Inna Bajko, i ja je lubię. Jest inne.
   A Podgórze jest dzielnicą, która ma wiele do powiedzenie i opowiedzenia…
   O.

 3. Na podgórzu jest wiele takich miejsc przepełnionych historią miasta. Niezwykłych i niezapomnianych. Krzesła robią wrażenie choć mieszkając w Krakowie miałam wrażenie, że wiele osób nie zna ich historii lub nie zwraca na nich uwagi.

  • Obiezyswiatka

   Trabajowa, tak, dzielnica pełna historii.
   Ja nie odniosłam takiego wrażenia, pamiętam, jak zmieniała się ta przestrzeń miejsca, wszyscy o tym mówili.
   Ale to moje subiektywne odczucie.
   O.

 4. ze wstydem przyznaję że nigdy tam nie byłam… i czuję że muszę to nadrobić

  • Obiezyswiatka

   Pestko, jeśli będziesz miała okazję, to czemu nie. Podgórze jest b. ciekawą dzielnicą Krakowa, ze Starego Miasta można zrobić sobie dłuższy spacer.
   O.

 5. A mnie przypominają Iwaszkiewiczową opowieść o znikniętym Ikarze i Campo di Fiori Miłosza… nic się nie zmieniło – dziś jest tak samo w jakimś innym, obcym nam zakątku świata.

  • Obiezyswiatka

   IamI, obawiam się, że możesz mieć rację… Niestety. Dlatego trzeba wszystko robić, żeby się nie powtórzyło. Żeby przestało się powtarzać.
   O.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *