D-Day

D-Day – 80. rocznica lądowania aliantów w Normandii

D-Day6. czerwca 1944 roku rozpoczęła się jedna z największych i najważniejszych operacji wojskowych drugiej wojny światowej – operacja Overlord. Ponad 150 000 żołnierzy alianckich, a wśród nich spadochroniarze, piechota i desant morski, wylądowało na plażach Normandii i stąd zaczęło ofensywę.

D-Day

Utah, Omaha, Gold, Juno i Sword takie nazwy nadali alianci poszczególnym odcinkom wybrzeża normandzkiego, pilnie strzeżonego przez hitlerowców. Na Utah Beach i Omaha Beach wylądowali Amerykanie, zaś na Gold Beach i Sword Beach Brytyjczycy, odcinek Juno Beach przypadł w udziale Kanadyjczykom. O tej spektakularnej akcji napiszę jeszcze kiedyś. Dziś zapraszam Was na impresje ze świętowania 80. rocznicy lądowania wojsk alianckich.

Prezydenci Joe Biden i Emmanuel Macron, Król Karol i Książę William, Premier Justin Trudeau

Obchody zaczęły się już w ubiegłym tygodniu. Największe uroczystości z udziałem prezydenta USA J. Biden i Francji E. Macrona, brytyjskiego króla Karola, kanadyjskiego premiera J. Trudeau  i innych głów państw odbędą się 6. czerwca. Ja musiałam wczoraj już wracać, ale udało mi się przez kilka dni wziąć udział w tych obchodach. A atmosfera była niesamowita – święto wolności.

Uroczystości

Prawie każdy dom czy budynek przyozdobiony jest flagami aliantów, są kokardy, postery i banery. I oczywiście maki! Po normandzkich ulicach jeżdżą stare wojenne auta – oczywiście większość to jeepy. Ludzie są przebrani. Słychać muzykę z tamtych lat, a Francuzi tańczą do niej na ulicach. Są targi staroci, parady i pokazy pojazdów militarnych. 1. czerwca o 23.30 na plażach Normandii synchronicznie wystrzeliły fajerwerki. W ten weekend odbędą się skoki spadochronowe. Ludzie świętują wolność! W obliczy wojny na Ukrainie, zagrożeniu demokracji na świecie ta rocznica ma wyjątkowe znaczenie…

A o ciekawostkach związanych z D-Day, muzeach, cmentarzach i pomnikach, opowiem Wam następnym razem… I o tych, bez których dziś nas by nie było też…

0 comments on “D-Day – 80. rocznica lądowania aliantów w Normandii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *