W Brunszwickiej Katedrze

Brunszwicka katedra

Świątynie. Lubię poznawać i zwiedzać nowe, jeszcze mi nieznane, ale i ponownie odwiedzać te, które mnie już kiedyś zauroczyły, które zostały w pamięci. Katedry, znane i mniej znane świątynie, malutkie kościółki, z drewna, z kamienia czy nawet z wierzby (pamiętacie tę świątynię z wierzby?) … Fascynują mnie od kiedy pamiętam. A jeśli przy tym powstały w stylu romańskim czy gotyckim, to przepadam w nich na dobre.
Ostatnio, podczas pobytu w Brunszwiku, obok domu w stylu pop art zafascynowała mnie tamtejsza katedra. Jest wspaniała. I o ile z zewnątrz wygląda być może nieco skromnie, to środek zachwyca architekturą.

Katedra

Katedra Świętych Błażeja, Jana Chrzciciela i Tomasza Becketa w Brunszwiku, pierwotnie katolicka, od XVI w. ewangelicka, powstała w XII w. z woli księcia Saksonii i Bawarii Henryka Lwa, który obrał sobie Brunszwik za swoją siedzibę po powrocie z pielgrzymki do Ziemi Świętej ( z tego samego okresu pochodzi tutejsza siedziba książecego dworu – zamek Dankwarderode). Początkowo kościół kolegiacki, potem zaś katedra, został wzniesiony w stylu romańskim, którego ślady są dobrze widoczne w architekturze (przede wszystkim sklepienia). Rozbudowywany w stylu gotyckim z elementami gotyku angielskiego jest bazyliką z stosunkowo dużym prezbiterium, transeptem i westwerkiem złożonym z dwóch wież.
Tu znajdują się nagrobki księcia Henryka Lwa i jego żony Matyldy.
Mnie świątynia zauroczyła przede wszystkim swoją przestronnością. Wielka przestrzeń, której nie zakłócają niepotrzebne ozdobniki. Architektura sprawiła, że nie mogłam oderwać od niej oczu. Zwłaszcza nawa północna w gotyku angielskim zrobiła na mnie duże wrażenie (stąd też stosunkowo dużo zdjęć :)). Ale i prezbiterium z polichromią, która świetnie odbija się w lustrzanym stole. Tu również znajduje się wspaniały romański świecznik siedmioramienny z brązu, wykonany na polecienie księcia Henryka Lwa w XII w. Mimo, że przypomina żydowską menorę, nie jest nią, chociaż nawiązuje do starotestamentowego świecznika w świątyni Salomona. A propos: podobny świecznik, z tego samego okresu, znajduje się w naszej esseńskiej katedrze, (przy okazji go pokażę) oraz w Mediolanie.
Brunszwicki świecznik jest ogromny, waży ok. 400 kg, jego podstawa jest pięknie rzeźbiona (nie mogło zabraknąć motywu lwa).

Jeśli kiedyś będziecie w Brunszwiku, to do katedry zaglądnąć warto. To prawdziwy majstersztyk i jedno z tych miejsc, do których się wraca i za każdym razem się je podziwia.

22 comments on “Brunszwicka katedra

 1. Ja także uwielbiam zwiedzać świątynie. Gdzie tylko jestem, patrzę czy jest tam jakiś kościół. A katedra jest rzeczywiście przepiękna.

 2. Wygląda imponująco, piękna…
  No nie, muszę sobie przyswoić turystycznie naszego zachodniego sąsiada, bez dwóch zdań ;-)
  Pozdrowienia!

 3. „Katedry, znane i mniej znane świątynie, malutkie kościółki (…). Fascynują mnie od kiedy pamiętam. A jeśli przy tym powstały w stylu romańskim czy gotyckim, to przepadam w nich na dobre.”
  – mam tak samo, nic dodać nic ująć. ze wskazaniem na obiekty w mniejszej skali:
  dosłownie wczoraj miałem okazję spędzić dłuższą chwilę w mikroskopijnym romańskim kościółku.
  ale i wielka skala czasem jest na miejscu ;o Twoje kadry bardzo zacne. polichromie, sklepienia i filary – zwłaszcza przedostatnie zdjęcie! choć te „wiertła” trochę wyglądają na XIXwieczny bonus: takie to czyściutkie i równiutkie :-)

  • Obiezyswiatka

   Er, pamiętam, jak pierwszy raz weszłam do katedry w Kolonii. Byłam studentką i umówiłam się ze znajomymi na popołudnie, jak weszłam do katedry rano, to ledwo zdążyłam na popołudniowe spotkanie ;) A na drugi dzień poszłam znowu. I w sumie za każdym razem przepadam tam na dobre ;) I tak w wielu miejscach. Jak mnie zostawiać, to w tych pięknych wnętrzach świątyń ;)
   Romański kościółek? Perła na pewno. Takie chwile są bezcenne.
   Fajnie, że Ci się podobają zdjęcia.
   I pewnie masz rację, trochę nowości tam jest, ale całość robi świetne wrażenie :)
   Pozdrawiam!
   O.

   • czy perła? nie wiem: same kamienne ściany, dach, kilka okienek… :-)

    • Obiezyswiatka

     Dla mnie na pewno :)
     O.

    • Właśnie to mi się podoba, surowość wnętrza. Widziałam podobne katedry w Alzacji, ta w Strasburgu jest niebywała, a ta w Colmar czcigodnie przeładowana; podobnie kolegiata w Thann. Rzadko się widzi powściągliwość, która wydobywa nie tylko urodę przestrzeni, ale i coś metafizycznego.

 4. Ja poproszę zapakować nr 13. Cudne!
  Katedrazresztą podoba mi się zdecydowanie bardziej w środku, niż na zewnątrz.

  A przy okazji – coś ciekawego jest w mieście Essę, bo mam szansę być tam w początku listopada?

  • Obiezyswiatka

   IamI, :) Zapakowane.
   No właśnie, wnętrze o wiele piękniejsze niż można by było się spodziewać po zewnętrznej formie.
   Co do Essen, to pytaj, a ja odpowiem :) To serce Zagłębia Ruhry i cały region traktowany jest jak wielka metropolia, więc do pooglądania jest sporo. W 2010 byliśmy europejską stolicą kultury :)
   Essen jako takie nie ma starego miasta, ma tzw. Innenstadt. Ale w obecnych dzielnicach, które do początku XXw. były osobnymi miastami, zwłaszcza Essen-Werden und Essen-Kettwig są małe, urokliwe starówki. W Essen Werden jest piękna późnoromańska bazylika św. Ludgiera: http://de.wikipedia.org/wiki/St.-Ludgerus-Kirche_%28Werden%29
   W samym Essen warto zobaczyć:
   katedrę katolicką (tam jest ten drugi z trzech świecznikó siedmioramiennych słusznych rozmiarów z XII w.): http://de.wikipedia.org/wiki/Essener_M%C3%BCnster
   Stara Synangoga (pięknie odrestaurowana): http://de.wikipedia.org/wiki/Alte_Synagoge_Essen
   Kompleks kopalni Zeche Zollverein – Unesco: http://de.wikipedia.org/wiki/Zeche_Zollverein
   Villa Hügel – rezydencja rodziny Krupp: http://de.wikipedia.org/wiki/Villa_H%C3%BCgel_%28Essen%29
   Muzeum Folkwang z fantastycznymi zbiorami (do stycznia jest np. wystawa czasowa o ekspresjonistach, ale są i inne, np. plakat, czy grafika):http://www.museum-folkwang.de/
   To tak na szybko, co moim zdaniem, najważniejsze :) Ale jak mówię, w Zagłębie ma wiele do zaoferowania.
   Warto wybrac się na różne hałdy (pamiętasz mój wpis o Tiger i Turtle?), które są ciekawie wkomponowane w teren, na szczytach są różnego rodzaju rzeźby albo instalacje, które przyciągają odwiedzających).

   Jesli Duisburg to Landschaftspark Duisburg-Nord, jeśli Oberhausen to Gasometer, jeśli Herten to mała wioseczka Westerholt z pięknymi zabytkowymi domami szachulcowymi.

   I tak można by było wymieniać bez końca. Ale przypuszczam, że Twój czas w Essen jest ograniczony. Jeśli będziesz miał pytania, to ja chętnie służę odpowiedzią :)
   Pozdrawiam!
   O.
   PS. 1. W listopadzie trafisz na 62. Essener Lichtwochen. Co roku w centrum miasta można zobaczyć kilkanaście kolorowych, święcących obrazów/tablic tematyzujących różne kraje. W tym roku Słowenia. Polska była tematem w 2004 r. Tu jeden z obrazków: http://de.wikipedia.org/w/index.php?title=Datei:Essen_Lichterwoche_2004.JPG&filetimestamp=20090726095154
   Ta akcja w przedświątecznym czasie nadaje miastu wieczorami swoisty charakter.
   PS. 2. Na blogu pod tagiem Ruhrgebiet znajdziesz też wpisy z regionu.

 5. Kocham taki surowy styl; mieszanka romanizmu z gotykiem robi wrażenie. Imponująca świątynia; mam nadzieję kiedyś obejrzeć ją na żywo :) Pozdrawiam!

 6. faktycznie wnętrze bardziej magnetyzuje niż widok ogólny. bardzo ładny i wyrazisty zegar słoneczny a świecznik robi wrażenie! pewnie z drabiny świeczki w nim zmieniali. dzięki za kolejną wizytę w pięknym miejscu, pozdrawiam :)

 7. Piękna jest. Podoba mi się jej jasne przestronne wnętrze. A zwierciadło w stole – rewelacja! Niesamowita, druga katedra w nim się pokazuje.
  Jeśli kiedyś mnie drogi zaprowadzą do Brunszwiku, na pewno tam zajrzę.
  Pozdrawiam Cię :-)

  • Obiezyswiatka

   Manitou, O tak, odbicie lustrzane jest fantastyczne.
   Kto wie, może kiedyś :)
   Dobrego wieczoru!
   O.

 8. Piękna! I własnie taka, jak lubię! Nie przeładowana!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *