Alvastra - ruiny zakonu cystersów

Alvastra

Dawno, dawno temu, w południowej Szwecji, w dzisiejszej prowincji Östergötland, zakon cystersów założył pierwszy klasztor w Skandynawii. W 1143 roku zaczęto budowę kompleksu w miejscowości Alvastra (to kilka lat wcześniej niż pierwszy klasztor w Polsce).

Był to ważny ośrodek kulturalny i gospodarczy. Jednak w wyniku ruchów reformacyjnych, w 1527 klasztor został zsekularyzowany. A majątek i posiadłość stała się własnością monarchów szwedzkich.

Do dzisiaj zachowały się tylko fragmenty budynków klasztornych, w których można rozpoznać styl romański i początki gotyku. Szkoda, że tak mało…

Będąc tutaj musiałam myśleć o innym klasztorze tego zakonu, nieco starszym i pięknie zachowanym – Fountains Abbey w Wielkiej Brytanii, który wpisany jest na listę UNESCO. Tutaj link do wpisu: Fountains Abbey

A teraz zapraszam Was na kilka impresji. Zdjęcia pochodzą z mojej drugiej wizyty tam, w ubiegłym roku. Wprawdzie kilka lat temu odwiedziłam to miejsce po raz pierwszy, ale z tamtego dnia zdjęć mam jak kot napłakał ;)

Klasztor cystersów w Szwecji

0 comments on “Alvastra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *