Freski w Bressanone

Freski, freski, freski w Bressanone

Lubię podcienie i krużganki. Lubię nimi wolno spacerować, przyglądać się im, zaglądać na dziedziniec, a najbardziej oczywiście podziwiać ich sklepienia. A jeśli te są w dodatku wspaniale udekorowane freskami, to czego chcieć więcej?

Bressanone/Brixen  to malownicze miasteczko na północy Włoch w Południowym Tyrolu. Ciekawe pod względem historycznym i językowym: Południowy Tyrol został przyłączony do Włoch w 1919 r., wcześniej należał do Austriaków.  Ponad 70 procent mieszkańców posługuje się językiem niemieckim, pozostała część językiem włoskim i ladyńskim.

Stare Miasto jest urocze, ale mnie najbardziej urzekły krużganki katedry. Są one pozostałością bardzo wczesnej (przedromańskiej) budowli. Kolorowe freski, które je zdobią, powstawały stopniowo w gotyku i wyszły spod ręki wielu artystów, nieznanych z nazwiska. Przedstawiają postaci świętych i sceny biblijne. Spacer po krużgankach z głową zadartą do góry to bardzo interesująca podróż do przeszłości i jakby innego świata… Tylko przypuszczam, że w innym świetle byłyby jeszcze wspanialsze…

13 comments on “Freski, freski, freski w Bressanone

 1. Mają niepowtarzalny klimat :)

 2. no tak… freski, krużganki… czego chcieć więcej? ;-)
  i jeszcze tak uroczo spatynowane…

 3. No pięka sprawa – pyk, i można się przeklikać w czasie o parę stuleci. Klikałbym!

 4. Bardzo ciekawe :)

 5. Też lubię krużganki i podcienie, a te są naprawdę wyjątkowo piękne. Spacerując nimi można się zadumać na upływem czasu i tym, co po nas pozostaje ;-)

 6. Grzegorz Pieńkowski

  ciekawe czy ci wspaniali twórcy z dawnych lat znaleźliby się w świecie szkła, betonu i plastiku

 7. Pieknie, a i swiatlo cudne.

 8. Freski, sgraffito, murale, wszystkie je kocham i uwielbiam:)

 9. Obiezyswiatka

  I mnie się niezmiernie spodobały. Żałuję, że nie spędziłam z nimi więcej czasu, widziałam je przez pryzmat migreny ;), co nie należało do łatwych zadań ;)
  Dobrego weekendu dla Was! :)
  O.

 10. Ciekawa pasja, ale wcale się nie dziwię ponieważ …. jest co oglądać !!!!

 11. Obiezyswiatka

  Fusillko, Twójraj – pozdrawiam Was!
  O.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *