Bastogne

Ofensywa ardeńska – Bastogne

Napisane: 22.06.2010
Jest druga połowa 1944 roku. Alianci wylądowali już z sukcesem w Normandii i odbili Francję. Posuwają się na wschód. Bardzo szybko.
Celem jest Ren i przekroczenie Linii Zygfryda, czyli systemu umocnień ulokowanych wzdłuż granicy Niemiec z Francją i Luksemburgiem. Jednak Niemcy nie rezygnują, chociaż front wschodni się załamuje, a na zachodnim zostało wyeliminowane ich lotnictwo. Mają plany, wybór pada na projekt zaatakowania aliantów w belgijskich Ardenach. Odcinek ten broniony jest przez Amerykanów, jednak obrona ta jest słaba. Do tego dochodzi świetne uwarunkowanie terenu, góry są mocno zalesione.
Do ataku gotują się cztery armie, naziści liczą na złą pogodę w zimie i swoją szybkość. Do pierwszego starcia dochodzi w połowie grudnia i jest to starcie udane. Efekt zaskoczenia zadziałał. Armia amerykańska wzywa jednak posiłki.
Mimo tego Niemcy zdobywają belgijskie miasteczka. 21 grudnia 1944 otaczają Bastogne, bronioną przez zdziesiątkowanych żołnierzy amerykańskich. Niemcy wzywają aliantów do kapitulacji. Amerykanie odmawiają i zaopatrują miasto z powietrza, czekając na posiłki i poprawę pogody. W końcu 23 grudnia posiłki nadchodzą, niebo się rozpogadza i alianci atakują z powietrza. Z sukcesem. Zmuszają Niemców do wycofania się z gór ardeńskich. Całość operacji przeciąga się do połowy stycznia.
Ofensywa ardeńska to ostatni wielki atak nazistów.

Dzisiaj w belgijskim miasteczku Bastogne znajduje się muzeum i pomnik upamiętniający alianckie odparcie ataku.
Pomnik jest zbudowany w kształcie pentagramu, na którego ścianach wewnątrz i na zewnątrz wyryte są nazwy stanów USA. W środku znajduje się płyta pamiątkowa, a na ścianach wypisane są armie amerykańskie, które brały udział w walce.

*****
Komentarze:
Gość: capucine, areims-256-1-108-115.w90-58.abo.wanadoo.fr
22.06.2010 18:15
Wlasnie cos ta nazwa Bastogne byla mi dziwnie znajoma… ;-) Jechalismy przez Bastogne! Sciskam
obiezy_swiatka
22.06.2010 19:02
Capucine, no widzisz :) Uściski! O.
spacer_biedronki
24.06.2010 08:20
a ja tu wczoraj pisałam komentarz..że ten opór się opłaciła..i nastąpiła widzę błąd serwera..bo już kolejny raz mnie wcina:(
obiezy_swiatka
24.06.2010 21:35
Spacerku, też miałam problemy wczoraj z bloxem. A tak, opór się opłaca. Dobrego wieczoru! O.

0 comments on “Ofensywa ardeńska – Bastogne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *