Latarnia morska w Pilsum, Morze Północne

Latarnia morska Pilsum

Był zwykły sobotni poranek na początku lipca. Pogoda pozostawiała wiele do życzenia. Jedliśmy wczesne śniadanie, gdyż w planach mieliśmy krótki wypad na wrzosowiska do przygranicznego belgijskiego parku krajobrazowego Hohes Venn, który bardzo lubimy. Nie byliśmy tam już jakiś czas, a że daleko nie jest, więc jeszcze przed południem moglibyśmy tam być.
Wiesz co, zaczął niepewnie Pan W. smarując sobie powidłem pajdę ciasta śniadaniowego (niem. Frühstückskuchen – coś w rodzaju naszego piernika, krojonego w kromki, który można zjadać z dżemem, nutellą albo jak ja – z masłem i solą ;)), a może tak byśmy pojechali …. Tu zawiesił głos, więc ja dokończyłam z nadzieją w głosie – … nad Morze Północne? Pogoda była w sam raz na wypad nad wietrzne Morze Północne i szkoda by jej było po prostu nie wykorzystać.

Latarnia morska w Pilsum

Greetsiel

Tak więc spontanicznie zamiast 150 kilometrów, pokonaliśmy 300 i to w przeciwnym kierunku, i wylądowaliśmy nad naszym ukochanym morzem. Tym razem w malowniczym miasteczku Greetsiel. I od razu ruszyliśmy na ośmiokilometrową wędrówkę wałem do latarni morskiej Pilsum. A ta była sielska. Baranki, owieczki, krowy, wiatr i słońce. I tak nam się spodobało, że powędrowaliśmy jeszcze raz wieczorem, licząc na piękny zachód słońca. To akurat nie wyszło, ale światło było ciekawe.

Drogowskaz, wał nadmorski w Greetsiel

 

Latarnia morska w Pilsum, Morze Północne

Latarnia morska Pilsum

Latarnia morska Pilsum zbudowana została pod koniec XIX w. i była jedną z pięciu takich obiektów wybudowanych w ramach kooperacji niemiecko-niderlandzkiej. Latarnia jest malutka, ma tylko 11 metrów wysokości i od ponad 100 lat już nie działa. Ale stoi dumnie na wale między Greetsiel i Pilsum, i jest niejako symbolem Fryzji Wschodniej. Jest bardzo popularna i rozpoznawalna po swoim charakterystycznym wyglądzie i kolorach (mnie przypomina trochę sztukę Hundertwassera). Dzisiaj w latarni znajduje się pokoik ślubów. A na zewnątrz ustawiono instalację dla zakochanych par, które mogą zostawić tu swoje kłódeczki – symbol miłości. Trochę to kiczowate, ale lepiej kochać niż nienawidzić ;)

Kolorowa latarnia morska w Pilsum

Latarnia morska w Pilsum

Kłódki miłości przy latarni morskiej w Pilsum

Latarnia morska w Pilsum

Latarnia morska w Pilsum

10 comments on “Latarnia morska Pilsum

  1. Duzo udanych podrozy w nowym roku zycze:)

  2. Pięknie tam. Zdjęcia wspaniałe.

  3. imprezy.integracyjne

    Ale ładne zdjęcia. Klimatycznie. Pozdrawiam ;)

  4. Strawa dla moich oczu :) Piękne, spacerowałabym!

    Pozdrawiam serdecznie w Nowym Roku :)

  5. „lepiej kochać niż nienawidzić” – o, o! w sednoś utrafiła :-)
    niestety nie ma gwarancji, że zapięcie takiej kłódki uchroni parę przed przejściem od jednego do drugiego…

    jak na Hundertwassera, to za dużo linii prostych ;-)

    • Obiezyswiatka

      Er, ;) rację masz, sama się zastanwiałam, ilekroć takie kłódeczki widzę, ile par przetrwało ;)
      A nie, mnie to trochę ten styl, tak, linie za proste, ale kolory.
      O.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *